Rodiče handicapovaných dětí z denního stacionáře Mateřídouška v Chodově se v pondělí přijeli osobně zeptat ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové, proč je zastáncem ústavní léčby podobně postižených dětí. Oni sami preferují stacionář. Ministryně je uklidňovala, že rozhodně nechce děti umisťovat do ústavů za každou cenu.

„Navštívila jsem denní stacionář Mateřídouška v Chodově, kde jsem si s rodiči ujasnila pár věcí. Někteří z nich se totiž obávali, že jsem zastáncem ústavní výchovy. Vysvětlila jsem jim, že tomu tak není. Dojem vznikl proto, že jsem při nějaké návštěvě pochválila jeden z ústavů," řekla Marksová.

Jak upřesnila, podporuje v souladu s moderními trendy, aby podobně postižení lidé byli doma a zároveň v denním stacionáři, jako je Mateřídouška. Je podle svých slov také ráda, že mohla vidět předstupeň chráněných dílen. Podle ní je dobře, že poté co si klienti sociálně terapeutických dílen osvojí pracovní návyky, mohou pracovat jinde za peníze.

Včera tak mohla ministryně vidět v sociálně terapeutických dílnách v Sokolově klienty pracující v kuchyni, keramické či dalších dvou dílnách. „V Chodově provozujeme stacionář a dílny, v Sokolově pouze dílny. O stacionář tam usilujeme několik let," řekl zástupce ředitelky Pavel Bráborec.