Nejvíce jich podle lékařů vzniká na trampolínách, nebo u bazénu, oproti minulosti naopak ubylo úrazů z kola nebo z bruslí. Rodiče děti více chrání ochrannými pomůckami než dříve.
„Prázdniny přináší více možností, více skotačení a tím pádem i více zranění.  Nejčastěji se jedná o zlomeniny končetin, odřeniny a tržné rány. Výjimkou ovšem nejsou ani vážnější úrazy hlavy. Z praxe mohu potvrdit, že stoupl počet úrazů na trampolínách, taková poranění vídáme v ordinacích téměř denně. Podobné je to i s neopatrností u kluzkých bazénů," informoval sokolovský pediatr, který si nepřál své jméno uveřejnit. V Karlovarském kraji o letošních prázdninách uzavřela provoz hned dvě dětská oddělení, v Karlových Varech a Ostrově. Naštěstí ale vážných úrazů nepřibylo.

Zlomeniny, tržné rány a podobné úrazy stíhají ošetřit nemocnice Sokolov a Cheb. V případě nutnosti spolupracují nemocnice i se speciálními centry. „Dcera zakopla o zakotvení stanu, spadla nešťastně na hrnek s převařenou vodou a poranila se. V nemocnici nás ošetřili a je v pořádku, pořádně nás to vyděsilo. Člověk si zkrátka vše neuvědomí, ať je to stan, trampolína, bazén, dětem do hlavy nevidíme, musíme je mít pořád pod dozorem," svěřila se Miroslava Tichá. Sokolovská nemocnice zatím nezaznamenala žádné komplikace. „Máme dostatek lůžek i lékařů, navíc v příštích týdnech už se otevře provoz dalších nemocnic. Ostrovská nemocnice otevře už tento víkend," doplnila mluvčí Nemos Markéta Singerová. Karlovarský kraj patří podle republikových statistik mezi kraje s menším nárůstem prázdninových úrazů. Největší nárůst například v loňském roce zaznamenal Liberecký a Jihočeský kraj. (kčr)