„Německá strana se ozvala, že o nás má starost vzhledem k současnému vývoji. Dohodli jsme se, že si v širším složení popovídáme alespoň on-line na webu. Naši partneři ze Schwandorfu se ptali, jestli něco nepotřebujeme,a nabídli nám, že pošlou do Sokolova respirátory. Což jsme s díky přijali, bylo to od nich hezké gesto,“ uvedla starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Obě strany doufají, že se situace v dohledné době zlepší, aby se lidé mohli znovu potkávat osobně. Do té doby se ale zástupci Sokolova a Schwandorfu budou potkávat virtuálně.

„Bavili jsme se také o tom, jak se obyvatelům měst momentálně žije a jak tu nepříjemnou situaci zvládají. Za zmínku stojí, že v Německu jsou lidé mnohem více ukáznění a zavedená protiepidemická pravidla striktně dodržují,“ dodal místostarosta Jan Picka.

Města Sokolov a bavorský Schwandorf pojí partnerský vztah dlouhý dvě desetiletí. Oslavy tohoto výročí připadaly na loňský rok, jenomže se jim do cesty postavila koronavirová pandemie. A osobní kontakty mezi zástupci obou měst přerušila. „Například vloni měla města spolupracovat na více než dvou desítkách akcí. Ať již kulturních, společenských či sportovních. Vrchol měl přijít v dubnu při oslavách 20. výročí navázání partnerských vztahů. Ze společných plánů se ovšem podařilo uskutečnit pouze oceňování nejlepších sportovců německého města, další akce překazila epidemie koronaviru, s níž obě města i země nadále bojují,“ konstatoval mluvčí sokolovské radnice Vladimír Meluzín.