Nošení roušek podle nich šíří paniku. To jsou některé ze zkušeností českých pendlerů, kteří dojíždějí do sousedního Německa za prací. Dostávají se tak do složité situace. Chtějí dodržovat česká nařízenía chránit své zdraví, ale někteří němečtí zaměstnavatelé se jim smějí, nebo dokonce nošení roušek zakazují.

Přes hraniční přechod Vojtanov jezdili ještě v úterý téměř všichni pendleři bez roušek. „Celou noc jsem byl v rámci výkonu svého zaměstnání na hraničním přechodu Vojtanov, kde zajišťujeme zázemí pro policisty a vojáky, kteří kontrolují pendlery. Mohu se zděšením říci, že 90 procent pendlerů nemělo roušky,“ potvrdil jeden z hasičů.

Pendleři jsou zoufalí. Potřebují práci a příjem, ale nikdo z nich neví, co přinese následující den. Založili si na sociální síti skupinu, kde problém monitorují a diskutují o něm. „Už mi to mozek přestává pobírat, všude kolem mě zákazy, příkazy, co se smí a nesmí. A pak přijedu za hranice, protože musím pod hrozbou ztráty zaměstnání, a tam výsměch. Nenoste roušky, děláte paniku,“ říká Helena Švandrlíková.