Na české straně u hranic se zase Němci tahali o poslední kartony cigaret na tamních čerpacích stanicích. Obchodníci na obou stran hranice totiž první dny nestíhali doplňovat regály. Rozhodnutí přišlo náhle a nečekaně a zákazníci z obou států neváhali ani vteřinu.

"V německých supermarketech to vypadalo, jako kdyby je někdo vykradl. Množství prázdných regálů tam nikdo snad nikdo ještě od revoluce nezažil," popsal situaci Martin Blanický z Kraslic.

S ním souhlasí i další. "Jeli jsme nakoupit do Německa drogerii a zastavili se v supermarketu s potravinami. Hned po rozvolnění to tam vypadalo jako v Čechách. Němců tam bylo poskrovnu," potvrdila Marie Kajabová z Kraslic.

Navykli jsme si nakupovat v Klingenthalu. Je to kousek, ceny jsou vesměs stejné, ale kvalita potravin mnohem vyšší. Kdybych tušila, že tam bude takový blázinec, zůstala bych radši doma," říká Věra Kamenická.

Němečtí zákazníci zase naopak, vyrazili do Čech. Obnovila se tankovací turistika, při které si zákazníci dělají zároveň zásoby tabáku. V Německu jsou totiž cigarety mnohem dražší.

"První dny byl neskutečný nával. Zásoby mizely před očima opravdu velmi rychle," říká zaměstnanec jedné z čerpacích stanic na hranicích Antonín Michora. Podle jiných očitých svědků nebylo výjimkou ani přetahování se o poslední kartony oblíbených cigaret. V těchto dnech se vše vrací do normálu a obchodníci jsou připraveni. Ožívat začala i část Kraslic Hraničná, která byla v době protipandemických opatření mezi oběma státy takřka mrtvou zónou.