Jaká budoucnost čeká zdravotnictví v kraji? Kde vznikne nová nemocnice? To jsou horké otázky a témata, kterými se v těchto dnech zabývá vedení Karlovarského kraje. Co ale asi nejvíce zajímá přímo Sokolováky, je, jak bude vypadat úroveň zdravotnictví v místní nemocnici. Tady politici plánují investice do zlepšení pobytových služeb pacientům.

„V sokolovské nemocnici bych uvítala více lékařů, kteří jsou opravdovými specialisty ve svém oboru. K otázce nové nemocnice nevím, co je lepší. Ale říká se, kdo staré kupuje, ve starém chodí,“ řekla Ludmila Sapertová. Mezi pacienty jsou i další názory. „Nová nemocnice musí stát hromadu peněz. Měli by je rozdělit mezi stávající a byly by finance na personál a vybavení. Vím, že nové je hezké, ale kde vzít peníze,“ sdělila Vlasta Konheiserová.

V posledních dnech objížděla politická reprezentace kraje primářské sbory v nemocnicích v Chebu, Sokolově, Karlových Varech a diskutovala s nimi o budoucí koncepci zdravotnictví. „Napříč nemocnicemi primáři pozitivně hodnotí myšlenku výstavby nového zdravotnického zařízení – krajské nemocnice. Všichni ale chtějí vědět, co bude do doby, než se na nový objekt podaří získat finance a zrealizovat výstavbu,“ uvedla mluvčí kraje Jana Pavlíková.
„Každá nemocnice si chválila svoje, všichni svorně podporují výstavbu nové nemocnice, ale společně nás pálí, co bude teď, jak se bude postupovat v následujících měsících, v nejbližší budoucnosti,“ poznamenal hejtman kraje Josef Novotný.

Na připravovanou výstavbu nového pavilonu kraj čerpá úvěr ve výši 500 milionů korun. „Dalších 140 milionů dáme do nemocnic z ROP Severozápad na přístrojové vybavení a nová, moderní lůžka,“ vysvětlil Josef Novotný. Rekonstrukce se má dočkat také první pavilon nemocnice v Chebu.

A kde by měla případně stát nová nemocnice? Názory se různí okres od okresu, jelikož je krajské zdravotnictví složeno ze tří původních okresních nemocnic. „Abych řekl pravdu, tak největší klid je v Chebu. Obdobná situace je v Karlových Varech. Největší problémy jsou v Sokolově, kde chtějí mít zdravotníci své záruky,“ konstatoval Novotný. Na dotaz, co je příčinou tak velké nespokojenosti sokolovských zdravotníků, krajská radní pro zdravotnictví Berenika Podzemská odpověděla: „Je zde málo personálu. Proto byla i činnost řady oddělení zredukována.“

O nové strategii zdravotnictví budou krajští zastupitelé jednat 24. září. Podle Podzemské je optimální cesta, která předpokládá zbudování nové krajské nemocnice, vytvoření komplexního centra následné péče v Sokolově a rozvoj nemocnice v Chebu, jež by zůstala zachována pro občany z odlehlých částí Chebska a Ašského výběžku. „Zdravotníci v nemocnicích touží po změně současného stavu. Unisono se shodnou na tom, nezachovat stávající situaci. Proto i kdyby se krajští zastupitelé rozhodli nehlasovat pro novou nemocnici, je jejich povinností hlasovat pro změnu,“ sdělil ředitel pro lékařskou péči karlovarské nemocnice Filip Berger.