Po celé republice se v posledních týdnech objevil zvýšený počet nakažených příušnicemi, v některých krajích byla dokonce vyhlášena epidemie. Na Sokolovsku se za poslední tři týdny objevilo 31 případů. Nakazit se touto nemocí není vůbec složité, šíří se totiž podobně jako chřipka kapénkovou infekcí.

Obvykle se nakazí neočkované děti a mladiství. Podle vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Miroslavy Girod Schreinerové ale příušnice v posledních letech napadají především jedince, kteří očkovaní jsou. „Před zahájením očkování v roce 1987 byly nečastěji postiženy děti koncem předškolního věku a na začátku školní docházky. Po zavedení očkování se začal výskyt přesouvat do vyšších věkových skupin,“ uvedla Schreinerová.

Na Sokolovsku jsou případy příušnic hlášeny od konce ledna, nejvíce případů se objevilo v posledních dvou týdnech. „Nejčastěji jsou zastoupeny ročníky 1993 a 1994. Celkem bylo nahlášeno od začátku roku 31 případů a všechna onemocnění proběhla bez komplikací,“ sdělila hygienička s tím, že preventivní opatření jsou vzhledem k cestě přenosu omezená. Patří mezi ně především očkování, které ale u některých ročníků selhalo. „Musí být podrobeno důkladnější analýze. Nevíme, z jakého důvodu se projevuje onemocnění u očkovaných jedinců,“ řekla Schreinerová.

Příušnice jsou charakteristické horečkou a bolestivým zduřením slinných žláz, obyčejně příušních, někdy také podjazykových nebo podčelistních. Onemocnění rovněž mohou provázet některé komplikace. „Může to být například orchitida, aseptická meningitida nebo pankreatitida,“ jmenuje vedoucí protiepidemického odboru.

„Horší nemoc jsem nezažila,“ říká studentka, která patří do rizikového ročníku 1993. „Jako malá jsem byla proti příušnicím očkovaná, a přesto jsem se nakazila. Nemocná jsem už šestý den a teď se mi k tomu navíc přidala angína. Jím jenom kaši a musím brát antibiotika,“ popsala.

Filip Titlbach