Pro ženu, která si tuto možnost zvolí, je příchod miminka na svět bez stresu a bolestí. Celá procedura je zadarmo a bezpečná, ujišťují lékaři. „Sokolovská porodnice nově nabízí budoucím maminkám lék, který tlumí porodní bolesti, a tím i porodní stres. Jmenuje se Entonox a jedná se o inhalační analgetikum, tedy plyn, který tlumí bolest,“ říká mluvčí nemocnice Markéta Singerová. Tento medicínský plyn je složený z oxidu dusného, známého také jako rajský plyn, a kyslíku.

Jeho použití je v praxi bezproblémové i díky tomu, že inhalaci mohou po zaškolení provádět samostatně i porodní asistentky.

„Hlavní předností je velmi málo zdravotních kontraindikací a dále jednoduchá aplikace. Entonox způsobuje velmi rychlý nástup analgezie a současně velmi rychlé odeznění jejího účinku,“ uvádí lékařka porodnického oddělení sokolovské nemocnice Markéta Kubalová.

Podle lékařů není potlačení vnímání bolestivých pocitů, způsobených děložními kontrakcemi, jediným efektem tohoto léku.

„Důležitým přínosem účinku oxidu dusného je příznivý vliv na chování ženy u porodu. Žena se stává klidnější, bývá psychicky uvolněná a přitom schopná komunikace a spolupráce,“ říká Kubalová.

V mnoha zemích světa se Entonox těší u rodiček velké oblibě. V České republice z něj zatím převládají obavy. „I když jsou podle odborníků a lékařů nežádoucí účinky minimální, pořád asi mají nastávající maminky strach z neznámého,“ myslí si Klára Bláhová.

Návštěva školáků na sokolovské radnici.
FOTO: Kolik je úředníků a co dělají, ptali se školáci