V modernizaci svých oddělení pokračuje sokolovská nemocnice. Zatím poslední novinkou je počítačový tomograf, který má oproti starším řadu výhod. Především výrazně snižuje radiační zátěž a je rychlejší. To pro pacienta znamená, že se u něj zkracuje celková doba jednotlivých vyšetření. Navíc takzvaně zůstane pod jednou střechou a před výkonem nebude muset absolvovat cestu sanitkou do soukromé polikliniky v jiné části města. „Pro pacienty to bude obrovská výhoda. Při různých cévních mozkových příhodách jsme je totiž museli převážet, což bylo velice komplikované a ztráceli jsme čas. Tady naopak získáme rychlost. Pacient bude přivezen, půjde na CT a okamžitě budeme vědět diagnózu,“ uvedl Jan Ferenc, výkonný ředitel krajské nemocnice, pod kterou patří i sokolovské zařízení.

„Tím také končí období stížností pacientů. Některé převozy jsme totiž museli dělat za deště nebo v zimě,“ pokračoval Ferenc.
Další předností moderní technologie je možnost podávat podstatně menší množství kontrastní látky pacientovi, a přitom získávat kvalitnější data z vyšetření. Přístroj má rychlost snímání 0,6 sekund na otáčku a umí zrekonstruovat až 16 obrázků za vteřinu. Například během krátkého časového úseku lze vyšetřit úsek těla delší než 150 centimetrů. Proto je možné při jednom vyšetření najednou vyšetřit hrudník a břicho pacienta. „Je třeba říci, že pacient dostává také menší množství kontrastní látky, což pro něj znamená méně vedlejších účinků a cítí se bezpečněji,“ vysvětlil ředitel s tím, že výrazně nižší je i zatížení radiací.

Zlepšení péče vítají i samotní lidé, zvláště ti, kteří již někdy vyšetření na CT podstoupili. „Protrpěl jsem si to asi před rokem a řeknu vám, že nic příjemného to nebylo. Trápila mě nevolnost a byl jsem dost nervózní,“ přiznal jeden z oslovených pacientů. „Jsem zvědavý, jak to bude fungovat nyní, když na to pějí takovou chválu,“ doplnil.

Více podrobností si přečtete v pátečním vydání Sokolovského deníku.