Epidemiologická situace v Karlovarském kraji je aktuálně jedna z nejhorších v České republice, a to v něm v pondělí 12. února začaly jarní prázdniny. Šest dětí muselo být minulý týden připojeno na dýchací přístroje. Situace se ale podle primáře dětského oddělení karlovarské nemocnice Zdeňka Vaňka začíná snad obracet k lepšímu.

„Minulý týden byl opravdu náročný, byla to nejhorší situace za poslední dobu, ale vypadá to, že bychom mohli být snad už na ústupu. Uvidíme, jaký bude vývoj nyní, kdy začaly i jarní prázdniny,“ říká primář Vaněk a pokračuje: „Na oddělení jsme měli minulý týden zcela plno, šest dětí jsme napojili na dýchací přístroje. Většinou šlo o kojence a batolata.“

Chebský most se skládá ze tří částí. Nyní se začne opravovat ta část vedoucí nad průtahem.
Začíná první část opravy Chebského mostu. Hotová má být na konci prázdnin

Podle něho je nyní z 80 procent důvodem hospitalizace nákaza RS viry, před měsícem řádila nejvíce naopak chřipka. „Situace s nemocností je v tuto dobu za poslední roky podobná. Je ale pravda, že zátěž je jiná a imunitní systém dětí kvůli covidovým omezením není tak trénovaný,“ konstatuje primář karlovarského dětského oddělení.

Že je nemocnost v poslední době vyšší než v dobách před covidem potvrzuje předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Karlovarského kraje Jana Vyhlídková. „Nemocnost je opravdu vysoká. Například streptokokových angín tolik nebývalo, navíc stále chybí důležité antibiotikum, penicilin,“ dodává lékařka, která si posteskla, že začaly jarní prázdniny a její ordinace i tak byla plná malých pacientů.

Ilustrační foto.
Prodej i pronájem. Hlavní pošta ve Varech by mohla sídlit v novém patře Tržnice

Statistiky Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje potvrzují, že nemocnost v regionu oproti týdnu, kdy se lámal leden s únorem, se opravdu zvýšila. Zatímco u dětí se situace zlepšila a počty nemocných klesají, u dospělých, tedy v kategorii od 25 do 64 let, došlo k největšímu nárůstu, a to až o 33,2 procent. I tak je ale nemocnost těch nejmenších dětí (od narození do 5 let) téměř čtyřnásobná než u této kategorie. „V přepočtu na sto tisíc obyvatel dosáhla minulý týden relativní nemocnost hodnoty 2658, zatímco celorepublikový průměr je 1901," uzavírá mluvčí krajských hygieniků Michaela Zajíčková.