Pacientům vrací chuť žít a mnohdy jim dodávají vnitřní sílu. Láska, věrnost a trpělivost domácího mazlíčka dokáže zkrátka někdy zázraky.
Mluvíme o canisterapii, kdy pouhá přítomnost pejska nebo králíka dává lidem sílu zvládat těžkou nemoc. A právě takovou metodu používá i léčebna dlouhodobě nemocných v Dolním Rychnově. Někteří pacienti dokonce opět začali mluvit. Němá tvář jim pomohla najít slova.


„Máme u nás několik pacientů, kteří díky pejskům začali znovu mluvit. Je zajímavé, že tito pacienti přitom i nadále před svým okolím mlčí. Němé tváři své srdce a jazyk odemknou. Pejsci pomáhají i ležícím a nemohoucím pacientům, to je pro nás velkým přínosem," říká Jarmila Chvistková, socioterapeutka léčebny v Dolním Rychnově. Rasa prý není rozhodující. Pomocníkem se může stát každý pes, který zvládá být v klidu, má rád lidi a vydrží být u jednoho pacienta třeba celou hodinu. Právě čas ale není mnohdy pro pejsky lehkým úkolem. Za jeden den obejdou několik pacientů, to je v součtu třeba i pět nebo šest hodin. Pro psy je to nelehká role. Canisterapie je v programu třikrát týdně.


Terapeuti se většinou snaží o to, aby každý pacient mohl strávit svůj čas s pejskem, kterého si oblíbil. Ne vždy se to ale podaří.Léčba probíhá jednoduše, k pacientovi přijde pejsek, který se s ním mazlí a nechá se volně pohladit. Důležitá je pokora pejska, musí být velmi tolerantní a trpělivý. Terapie psí blízkostí se doporučuje většině pacientů, jenže oni někdy sami léčbu odmítají. „Když se necítí na mazlení s pejskem, když jim není příliš dobře, nebo zkrátka tuto léčebnou metodu nevyhledávají. Pro pacienty, kteří se v blízkosti pejska necítí, i když by chtěli nějaké zvířátko, tady máme taky králíčka domácího. Ten plní vlastně podobný úkol. Ohlasy na tuto metodu jsou pozitivní. Terapii provádíme už mnoho let a pacienti jsou s ní spokojení," řekla na závěr terapeutka Jarmila Chvistková.

Klára Čurlinová