Námitky mnoha rodičů nepomohly, Ústavní soud rozhodl o tom, že základní očkování dětí a novorozenců je nyní povinné. Pokud by nařízení rodiče obešli, hrozí jim až desetitisícová pokuta. Rozsudek přivítalo i vedení některých mateřských škol na Sokolovsku, podle zákona totiž nenaočkované děti do tříd přijmout nesmí.
„Pro děti, které navštěvují naši školku, je určitě lepší, když jsou očkované, protože pak neohrožují zdraví svých spolužáků. My se zkrátka musíme řídit vždy tím, co říká zákon," říká ředitelka mateřské školy v ulici Kosmonautů v Sokolově Jana Hegedüsová.
V minulosti řešily některé mateřské školy v republice i několik žalob ze strany rodičů, kdy vedení odmítlo děti přijmout. „Děti jsme mohli přijmout, pouze pokud měly potvrzení od lékaře. Jednalo se ale o individuální posouzení. Souhlasím s tím, že děti mají být očkované, pokud chtějí navštěvovat mateřskou školu. Myslím si ale, že by zákon měl být také ohleduplný vůči rodičům, kteří své dítě naočkovat ze zdravotních důvodů nemohou," myslí si ředitelka mateřské školy v Kraslicích Dagmar Malečková.


Odpůrci povinného očkování během minulých let zesílili svůj tlak a apelovali především na škodlivost vakcín. Podle některých rodičů, kteří se rozhodli své dítě neočkovat, mohou způsobit například autismus. I oni nyní své děti naočkovat musí.
„Potom co jsem slyšela, že mému synovi by mohly vakcíny způsobit například autismus, dostala jsem hrozný strach očkovat hexavakcínou. Lidé se pořád brání, že my jsme také byli očkovaní, jenže podle mě jsme měli úplně jiné složení vakcín. Podle mě se jedná o tah farmaceutického průmyslu," řekla otevřeně svůj názor maminka Anna Telínová.


Ministerstvo zdravotnictví se brání. Rozhodnutí Ústavního soudu je pro něj prý skvělá zpráva. Sníží se podle něj šíření nebezpečných chorob. „Je to skvělá zpráva pro ochranu veřejného zdraví, protože povinné očkování má zcela zásadní význam pro ochranu populace před šířením smrtelně nebezpečných chorob. Povinným očkováním dosahuje Česká republika vysoké proočkovanosti a kolektivní imunity. Tento stav zároveň chrání i ty lidi, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou, nebo se u nich po očkování nevytvořila dostatečná imunita. Dojde-li v populaci k poklesu proočkovanosti, pak lze kolektivní imunitu pro dané onemocnění ztratit. Ročně se podaří díky očkování v Česku zabránit až 150 tisícům onemocnění nákazami a až 500 úmrtím na tyto infekce," uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.


Z veřejné ankety vyplynulo, že lidé neprotestují tolik proti očkování jako proti přístupu některých lékařů. Očkování by mělo být více tolerantní vůči dětem, které mají špatný zdravotní stav a vakcíny špatně snáší.
„Myslím si, že očkovat děti je správné, proč ale mají dostat dávku dvou vakcín najednou? Děti pak mají horečky a jsou otupělé, podle mě by očkované děti být měly, ale se vší rozvahou. Pokud rodič vidí, že dítěti není dobře, nesouhlasím s tím, aby mu lékař píchl dvě vakcíny krátce po sobě, natož v jedné dávce," řekla další z maminek, Kristina Fišerová z Královského Poříčí.

Autor: Klára Čurlinová