Lidé se s policisty a také preventisty mohou setkat ve vodáckých kempech či rekreačních střediscích. Jde o součást celorepublikové akce Bezpečně u vody. „Od začátku července jsme společně navštívili několik lokalit, kde jsme vodákům či rekreantům předávali letáčky s radami a připomínali zásady bezpečí při pobytu u vody,“ říká policejní mluvčí Eva Valtová s tím, že upozorňovali i na zabezpečení osobních věcí v době, kdy opouštějí své stany či karavany. „Cennosti v nich ponechané by mohly být lákadlem pro zloděje,“ dodala.

Zatím poslední podobná akce se konala minulý týden v autokempu Dřenice na jesenické přehradě.

Bazén hotelu Thermal v Karlových Varech. Ilustrační toto.
Bude bazén na festival? Jasno není, ale spíše ne

Policisté se zaměřili také na kontrolu požívání alkoholických nápojů. Alkohol totiž zvyšuje nejen bezpečnostní, ale také zdravotní riziko při pobytu u vody. „Veškeré provedené kontroly byly bez závad, což nás velmi těší,“ říká mluvčí Valtová.

Vodáci však o nulové toleranci alkoholu příliš slyšet nechtějí a ani ji nedodržují. „Jsme parta mladých, o čaji samozřejmě nejsme. Zastavujeme skoro v každém kempu a dáváme si pivo. Prostě to k tomu patří,“ říká například Igor W. ze Sokolova. Dodal, že ačkoli s přáteli sedají do lodi po požití alkolohu, vždy se snaží odhadnout míru, aby nedošlo k nehodě či neštěstí. Zároveň připouští, že s policejní kontrolou na řece se zatím nesetkal ani on, ani jeho přátelé. „Přijde mi absurdní, že se stále mluví o kontrolách, ale třeba na Vltavě jsou tzv. plovoucí bary – lodě, které jezdí proti proudu a prodávají drinky,“ doplňuje sokolovský vodák.

Bečovským zámkem provází Alena Hajduchová už sedm let

Policie chystá i další podobné kontroly a preventivní akce, na nichž rozdává i nealkoholické pivo. Letošní kampaň Bezpečně u vody je totiž propojena s projektem Řídím, piju nealko, na němž policie spolupracuje s Českým svazem pivovarů a sladoven. Během akce je vždy připraven i program pro děti.

Desatero pro bezpečný pobyt u vody

Nechoď se koupat sám, nepodceňuj nebezpečí vody.

Neplav a neskákej do vody v neznámých místech.

Nechoď do vody, jsi-li rozpálený nebo unavený, plav nejdříve hodinu po jídle.

Plav v určeném prostoru s dozorem plavčíka, zde máš větší záruku včasné pomoci a záchrany života.

Neplav daleko od břehu. Máš-li tuto potřebu, zajisti si vhodný doprovod.

Neplav do blízkosti plavidel a plavební dráhy.

Na plavidla patří děti pouze s řádně oblečenou a upevněnou záchrannou vestou.

Nekoupej se v blízkosti přehrady či hráze!

Měj u sebe vždy nějakou záchrannou či plovoucí pomůcku.

Důvěřuj vodním záchranářům, plavčíkům, uposlechni jejich pokynů a nepřekážej jim v práci.