Unikátní galerii si zvolil Miloš Klemsa pro své fotografie. Vybral si totiž hradby kolem loketského náměstí. Na nich je nově nainstalovaný soubor deseti fotografií nazvaný Ostende. Odkazují k místu svého vzniku, zachycují červen roku 2006 v belgickém přímořském městě. Občanské sdružení 456 pořádalo v pátek odpoledne vernisáž s názvem Galerie na hradbách.

Fotografie Miloše Klemsy nejsou prý jen pouhou reportáží konkrétního místa a času. „Vytříbené kompozice lidské přítomnosti a rekvizity identifikující konkrétní místo (socha, loď v pozadí nebo stožár) vytváří napětí, které ponechává divákovi otevřenou cestu k jeho vlastní imaginaci," říká Aleš Loziak z občanského sdružení 456.

Autor fotografií Miloš Klemsa se narodil v severočeských Teplicích. Zajímavostí je, že pracuje u vodárenské společnosti jako technik. Fotografii se věnuje amatérsky nepřetržitě od svých třinácti let. Největším úspěchem Miloše Klemsy je nejvyšší ocenění v soutěži Fotograf roku za rok 2011, vyhlašované časopisem FotoVideo.

Galerie na hradbách představuje stálou výstavu, která bude s roční obměnou vystavovat díla umělců přímo na hradbách v Lokti po celé jejich délce, tak aby se zatraktivnilo jak místo města, tak dílo umělce.

„Je to zajímavý nápad. Překvapilo mě, že fotografie zapadly do historických hradeb či domů, jako by tam byly vždy," řekla jedna z účastnic páteční vernisáže. Projekt vznikl za podpory města Loket. Radnici se líbí, že by galerie vznikla přímo na hradebním opevnění pod širým nebem. V rámech by se pak mohla výtvarná díla pravidelně obměňovat.

„Fungovalo by to tak, že na každý rok bude tematicky připravená nějaká zajímavá výstava," uvažuje místostarosta Lokte Petr Zahradníček. Samotný autor fotografií říká, že je s místem spokojený. „Moc se mi ten nápad líbí a jsem rád, že si mě sdružení vybralo. Nikdy jsem netušil, že mé fotografie mohou být na takovýchto místech," konstatoval Klemsa. On sám si spíše myslel, že budou vybrány portréty, ale sdružení zvolilo právě Ostende, které prý tvořilo jakýsi celek.