Řemeslné obory, kuchařina i odborné profese se vrací do popředí pracovního trhu. Nezaměstnanost klesá a zaměstnavatelé na Sokolovsku poptávají stále více  specifické obory. Mezi nejčastější nabídky patří práce řidiče, šičky, skladníka, zámečníka, zedníka, číšníka/servírky, prodavače, kuchaře a obsluhy strojů. Rodičům dětí na učebních oborech se trochu ulevilo, práci budou potřebovat.


„Poslední léta bylo trendem dávat děti na školy, kde je hlavním tématem byznys a obchod. Mnoho žáků šlo na gymnázia, obchodní akademie a podobné školy, učební obory se zavíraly a skoro vymizely. Po delší době ale vyplývá na povrch, že na pracovním trhu mají uplatnění i odborné předměty. Jsem za to upřímně ráda, syna jsme dali na zedníka, protože tu práci má rád. Pekaři, cukráři, zedníci i kadeřnice jsou obor, který bude vždy potřeba," myslí si maminka ze Sokolova Žaneta Černá. Statistiky sokolovského úřadu práce potvrzují, že klesá nezaměstnaných lidí a naopak stoupá počet pracovních nabídek. Lidé využívají i možnosti rekvalifikačních kurzů, mezi ty nejvyhledávanější patří práce ve zdravotnictví, sociálních službách a dopravě. Ubylo také absolventů škol, kteří se hlásí na úřad práce.

„Řada mladých lidí se snaží hledat si práci už v době, kdy ještě mají statut studenta. Také zaměstnavatelé mají zájem o uchazeče, které si mohou takzvaně vychovat k obrazu svému. Dopředu jde také spolupráce s městy a aktivní politika zaměstnanosti. Pomáhají i projekty určené konkrétním skupinám uchazečů o zaměstnání. Sokolov a jeho okolí patří mezi místa, kde se nezaměstnanost snížila," doplnila za Úřad práce v Sokolově Kateřina Beránková. Lidé stále více vyhledávají i práci v zahraničí, Sokolov prý není tak daleko od hranic. Odcestovat se vyplatí hlavně živitelům rodin, kteří si přijdou nejen na lepší plat, ale i přídavky na děti.
„Do Čech už bych pracovat nešel, řídím kamion pro německou firmu a jsem maximálně spokojený. Mám lepší plat a úlevu z daní na děti i manželku, s našimi poměry je to nesrovnatelné," popsal  Martin Čepelák ze Sokolova.

Klára Čurlinová