VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nobelova cena míru je ocenění pro všechny Evropany, říká eurokomisař Štefan Füle

Sokolov/Brusel - Rozhodnutí Nobelova institutu Štefan Füle vnímá jako povzbuzení, aby Evropa ve svém projektu pokračovala, poučila se z vlastních chyb a napravila je

18.12.2012
SDÍLEJ:

ČESKÝ EUROKOMISAŘ Štefan Füle (vlevo) se v Paříži setkal se senátorem a předsedou pro evropské záležitosti Simonem Sutourem (vpravo).Foto: Deník/Milan Hloušek

Vtěsnat se do programu českého eurokomisaře pro rozšíření a politiku sousedství Štefana Füleho a uskutečnit s ním rozhovor není vůbec jednoduché. Pracovní plán schůzek a jednání komisaře je totiž hodně nabitý na řadu týdnů dopředu. Na žádost redakce Sokolovského deníku si ale přece jenom čas našel. A to během pracovní cesty z Paříže do Bruselu. Zrovna se vracel ze slyšení ve francouzském Senátu a z vystoupení v European American Press clubu. Témat k rozhovoru se nabízela celá řada. Od rozšiřování Evropské unie až po tolik diskutované udělení Nobelovy ceny za mír. Jedna z otázek, která však rozhodně v interview nemohla chybět, se týkala místa narození Štefana Füleho. Málokdo totiž ví, že komisař za Českou republiku je sokolovský rodák a k našemu regionu má velice vřelý vztah.

Ve vašem životopise se lze dočíst, že jste se narodil v Sokolově, jste ženatý a máte tři děti. Můžete čtenářům prozradit, jak dlouho jste v Sokolově pobyl a kam směřovaly vaše další kroky?
Sokolov se stal mojí kolébkou. Zde jsem se narodil a odtud také pocházím. Vždycky proto budu na Sokolov hrdý, a to i přesto, že jsem v něm nepobyl více než několik dnů.
Ze Sokolova si mě maminka brzy po porodu odvezla od svých rodičů do Chomutova. Následně jsme se přestěhovali do Kadaně, kde jsem začal chodit do školy. Pak jsme dva roky bydleli v Chebu a naší další zastávkou byly Karlovy Vary. A odtud po ukončení gymnázia už to byl směr Praha.

Vracíte se někdy do našeho kraje?
Ještě když jsem tam měl oba dva prarodiče, tak jsem do Sokolova hodně často jezdil. Přes léto jsem pak chodíval na brigády do Sokolovských strojíren. Také si vzpomínám, jak mi dědeček ukazoval velkorypadla, na která bylo vidět z okraje Sokolova.
Tento kraj mi zůstal přirostlý k srdci kvůli tomu, že tam mám ještě rodiče, maminku, a sestru s její rodinou. Také moje manželka, která se narodila v Podbořanech, odtud pochází. Oba dva jsme studovali na gymnáziu v Karlových Varech, kde jsme dokonce chodili do stejné třídy. Takže s tímto regionem jsme oba velice spojeni. Ve volných víkendech se tak snažím dělit svůj čas mezi Prahu a Karlovy Vary. Občas také samozřejmě zavítám do Sokolova.

Nyní bych se rád zaměřil na evropskou politiku. Myslíte si, že lidé v České republice dostatečně vědí, jak fungují evropské instituce a čím se zabývají? Ptám se, jelikož to někdy vypadá, že se veřejnost lehce nechává ovlivňovat takzvanými eurofámami, které se občas v médiích objevují.
Myslím, že to lidé dostatečně nevědí. V tomto směru je opravdu cítit hodně velký deficit. Kdyby se naše společnost nezačala škatulkovat mezi euroskeptiky a eurohujery a místo toho jsme raději společně táhli za jeden provaz v oblastech, kde nám členství v Evropské unii opravdu přináší prospěch, tak by informovanost byla daleko větší.

Co by podle vás mohlo pomoci, aby lidé více věřili cestě pod modrou vlajkou?
Tohle musí začínat někde u politiků. Buď oni sami udělají z Evropské unie prostředek čistého politického souboje mezi sebou, anebo začnou o Evropské unii hovořit v termínech typu ´pojedeme do Bruselu a tam použijeme veto, když …´ Pak ale začne mít člověk zákonitě pocit, že EU je jakýsi projekt, kde musíme být ostražití, aby nám někdo něco nevyvedl, co by stálo proti našim zájmům. Jako kdyby nám nějak utíkalo, že EU je každý den o spoustě interaktivních jednání, kde máme možnost být u všeho již od samého začátku a prosazovat ať už o samotě, nebo v menší či větší alianci názory, za kterými si stojíme.

Evropská unie dostala v letošním roce Nobelovu cenu za mír. Její slavnostní předání se uskutečnilo 10. prosince. V této souvislosti panují v České republice na udělení ceny pro EU různé pohledy. Jak toto ocenění vnímáte vy osobně?
Ať na to panují v České republice pohledy jakékoli, tak mně osobně je trochu líto, že v jejich záplavě se stáváme obětí spíše těch negativních. Pro mě samotného znamená Nobelova cena míru ocenění nejenom těch několika Evropanů, kteří dneska reprezentují evropské instituce, či Evropanů, kteří stáli u zrodu EU, ale všech Evropanů a obyvatel EU, kteří jsou součástí tohoto nejrozsáhlejšího mírového projektu, který naše země zažila. Nobelova cena míru je v zásadě udělena za tu neuvěřitelnou transformační schopnost, kterou EU prokázala při přetváření Evropy v mírový kontinent, jenž stojí na společných hodnotách a principech.
Ještě mám jednu vlastní interpretaci k Nobelově ceně míru. Řada lidí v této době poukazuje, že krize, ve které se nacházíme, je v zásadě znamením, že jdeme špatnou cestou a že bychom se měli vrátit zpátky. Já ale jiné cesty zpátky než leštění hraničních kamenů nevidím. Nobelova cena je tedy pro mě povzbuzením v tom, aby Evropa ve svém projektu pokračovala, poučila se z vlastních chyb a napravila je. Co dneska zažíváme, není přece nářek nad rozlitým mlékem, nýbrž snaha vyřešit krizovou situaci, do které jsme se nedostali vlastním zaviněním, ale která byla prohloubena tím, jak jsme nedostatečně nastavili systém Evropské měnové unie, kdy pravidla, která jsme si určili, jsme sami ne vždycky zcela naplňovali. A ta pravidla, jež jsme naplňovali, tak zdaleka nestačila, abychom se vypořádali s krizí, která přišla. Zároveň je to snaha se nějakým způsobem poprat i s tím, že sociálně-tržní stát, jak jsme ho vytvořili v podmínkách globalizace, prochází těžkou zkouškou.

Vy jste byl vůbec prvním evropským politikem, kterému ukrajinské úřady povolily setkat se s vězněnou Julijí Tymošenkovou. Proč jste ukrajinskou expremiérku navštívil?
Především si myslím, že jsem byl jeden z prvních Evropanů, který už v lednu minulého roku při jednání s prezidentem Janukovičem upozornil, že trestní stíhání Julije Tymošenkové zavání spíše politickými motivy než konkrétní trestní odpovědností. A již tehdy jsem projevoval určité pochybnosti za situace, kdy sami Ukrajinci hovoří o nutnosti důkladné reformy své justice a nutnosti udělat z ní fungující, efektivní a nezávislou instituci. Těch jednání s ukrajinskou stranou bylo potom ještě daleko více.
Bohužel přes některé náznaky v určitých fázích, že se najde nějaké řešení, stejně došlo k tomu, že bývalá premiérka byla odsouzena a poslána do vězení. Já jsem s ní hovořil ve vězeňské nemocnici. Mluvili jsme o jejím zdraví, nakolik jsou dodržována její práva udržovat kontakty se svými blízkými a právníky. Dále jsme se bavili o Ukrajině a ukrajinské budoucnosti. Také o tom, jaké místo v této budoucnosti má asociační dohoda, kterou jsme začali vyjednávat v době, kdy ona byla premiérkou, a dokončili za úřadování prezidenta Janukoviče.

Celý rozhovor si přečtete v dnešním vydání Sokolovského deníku. Ve středu pak v Karlovarském deníku.

Autor: Milan Hloušek

18.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavačka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, -telefonicky (Vyrutová Jitka, 352 683 058, 724 861 761, p. Polčinová Olga 724 253 532), -e-mailem ( polcinova@zkdsusice.cz), -osobně na adrese Školní č.p. 587/5, 357 51 Kynšperk nad Ohří, popřípadě kancelář vedoucího střediska Sokolov na adrese: Sokolov, K.H.Borovského 1927), , Místo výkonu práce: COOP potraviny TUTY, Školní č.p. 587/5, 357 51 Kynšperk nad Ohří, , Upřesňující informace: , - vyučení nebo praxe v oboru, - mzda od 15.000,-Kč do výše dle dosažené tržby, - zaměstnání na dobu určitou do 30.6.2019 a poté na dobu neurčitou, , Zaměstnanecké výhody: stravenky + příspěvek na dopravu, , Pracovní doba: Po-Pá 6:30-18:00 hod. , sobota 7:00-12:00, neděle 8:00 - 12:00 hod.. Pracoviště: Západočeské konzumní družstvo sušice - kynšperk, Školní, č.p. 587, 357 51 Kynšperk nad Ohří. Informace: Olga Polčinová, +420 724 253 532.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 20 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny potravinářského zboží typu MASNA/ UZENINY. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Upřesňující informace:, - Náplň práce:, - řízení pracovního kolektivu, vedení administrativy, objednávky, zodpovědnost za chod prodejny, - obsluha zákazníků, prezentace a prodej zboží (příjem, příprava, skladování), inventury, - zodpovědnost za pokladnu, čistotu na prodejně a dodržování předepsaných standardů, , Požadujeme:, - samostatnost, zodpovědnost, komunikativnost, časovou flexibilitu, ochota učit se, - vyučení v oboru prodavač nebo kuchař/číšník a praxe - VÝHODOU , - trestní bezúhonnost, zdravotní způsobilost pro práci s potravinami, - příjemné vystupování , , Nabízíme:, - zaměstnání na plný pracovní úvazek, nástup možný ihned, - prodloužení pracovního poměru na dobu neurčitou, - zajistíme důkladné zaškolení, - odpovídající mzdové ohodnocení + zaměstnanecké benefity, , Zaměstnanecké výhody:, - nákup kuřecího masa za zvýhodněné ceny, zaměstnanecké poukázky na nákup v prodejnách RABBIT, , Způsob kontaktu:, - telefonicky - 702 018 042, od 8:00 hod. - 17:00 hod. , - e-mailem - zidek@rabbit.cz, - osobně - Kosmonautů 5358, 430 01 Chomutov, 8:00 hod - 17:00 hod.. Pracoviště: Rabbit trhový štěpánov a.s. .- 003, 5. května, č.p. 317, 358 01 Kraslice. Informace: Jaroslav Zídek, +420 352 686 114,702 018 042.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení, montéři Obsluha výrobních strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Upřesňující informace:, - SŠ vzdělání s výučním listem nebo s maturitou, - Úroveň českého jazyka minimálně A1, , Zaměstnanecké výhody:, - stravenky, - firemní jídelna, - týden dovolené navíc, - příspěvek na dopravu, , Způsob kontaktu:, - e-mailem - info@ept.cz, - telefonicky - 352 350 234, 352 350 244, 355 337 400, od 8:00 hod. - 12:00 hod. a 12:30 hod. - 14:00 hod.. Pracoviště: Ept connector s.r.o., 357 09 Habartov. Informace: Gabriela Holubová, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 14 740 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Odborný referent - oddělení právních vztahů k nemovitostem. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14740 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, Posuzovány budou žádosti o přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo nebo žádosti o zařazení na služební místo (dále jen „žádost“) podané ve lhůtě do 30.5. 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Katastrální pracoviště Sokolov, Boženy Němcové 1932, 356 01 Sokolov nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě podepsanou uznávaným elektronickým podpisem na adresu elektronické pošty služebního úřadu kp.sokolov@cuzk.cz nebo prostřednictvím datové schránky (ID datové schránky služebního úřadu: av8iedb)., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotevírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo odborný referent – oddělení právních vztahů k nemovitostem, Katastrální pracoviště Sokolov “., , Na služebním místě jsou vykonávány zejména následující činnosti:, o Odborné činnosti při přípravě, výběru a vyhodnocování údajů o vzniku, zániku nebo změně práv k nemovitostem s využitím rozsáhlé podkladové dokumentace pro poskytování údajů z katastru nemovitostí,, o Vyřizování věcí ve správním řízení, posuzování podkladů pro správní řízení, provádění důkazů potřebných ke zjištění stavu věci a zajišťování důkazů,, o zajišťování odborných agend výkonu státní správy ve vymezeném dílčím úseku,, o samostatné vyřizování dílčích částí správního řízení podle běžných postupů, opatřování podkladů pro vydání rozhodnutí včetně jejich ověřování a došetřování, příprava usnesení o postoupení,, o na základě pověření ředitele Katastrálního úřadu pro Karlovarský kraj je zmocněn k podpisu rozhodnutí vydávaných ve správním řízení a dalším úkonům podle přílohy č. 4 Organizačního řádu Katastrálního úřadu pro Karlovarský kraj,, o provádí a odpovídá za veškeré administrativní činnosti spojené s vyřizováním vkladových řízení, příprava korespondence, vedení spisových obalů, zápis údajů do příslušných řízení, vydávání smluv, spolupracuje s obecními úřady, finančními úřady, okresním a krajským soudem, dalšími subjekty,, o kontroluje správnost výše úhrady správního poplatku v návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru, provádí administrativní činnosti související s vybíráním nebo vrácením přeplatku., , Místem výkonu služby je Katastrální pracoviště Sokolov, Boženy Němcové 1932, 356 01 Sokolov ., , Bližší informace poskytne:, Ing. Martin Raška, Ph.D., Ředitel Katastrálního pracoviště Sokolov, Tel.: +420 352 357 760, e-mail: martin.raska@cuzk.cz. Pracoviště: Katastrální úřad pro karlovarský kraj - 001, Boženy Němcové, č.p. 1932, 356 01 Sokolov 1. Informace: Martin Raška, +420 352 357 760.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Modeláři pořádají výstavu

Ilustrační foto

Žáci dávali první pomoc. Problém měli s transportem zraněných

Unikátní objev! Vojenský prostor ukrýval tvrziště

Doupov – Unikátní objev se podařil archeologům územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti (NPÚ).

Dominuje pyl trav a obilovin

Sokolovsko – Pyl trav a obilovin bude dominantním alergenem pro příští období.

Ukájel se za dveřmi bytu ženy, kterou pronásledoval

Rotava – Ženu v Rotavě si náhodně vybral a pak ji soustavně obtěžoval. Za dveřmi jejího bytu se dokonce ukájel. To je případ osmadvacetiletého muže, který se teď bude před soudem zpovídat z nebezpečného pronásledování a z výtržnictví.

Slovanská epopej v Brně a proč už nepotřebujeme žádné další zákony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 18. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT