VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nobelova cena míru je ocenění pro všechny Evropany, říká eurokomisař Štefan Füle

Sokolov/Brusel - Rozhodnutí Nobelova institutu Štefan Füle vnímá jako povzbuzení, aby Evropa ve svém projektu pokračovala, poučila se z vlastních chyb a napravila je

18.12.2012
SDÍLEJ:

ČESKÝ EUROKOMISAŘ Štefan Füle (vlevo) se v Paříži setkal se senátorem a předsedou pro evropské záležitosti Simonem Sutourem (vpravo).Foto: Deník/Milan Hloušek

Vtěsnat se do programu českého eurokomisaře pro rozšíření a politiku sousedství Štefana Füleho a uskutečnit s ním rozhovor není vůbec jednoduché. Pracovní plán schůzek a jednání komisaře je totiž hodně nabitý na řadu týdnů dopředu. Na žádost redakce Sokolovského deníku si ale přece jenom čas našel. A to během pracovní cesty z Paříže do Bruselu. Zrovna se vracel ze slyšení ve francouzském Senátu a z vystoupení v European American Press clubu. Témat k rozhovoru se nabízela celá řada. Od rozšiřování Evropské unie až po tolik diskutované udělení Nobelovy ceny za mír. Jedna z otázek, která však rozhodně v interview nemohla chybět, se týkala místa narození Štefana Füleho. Málokdo totiž ví, že komisař za Českou republiku je sokolovský rodák a k našemu regionu má velice vřelý vztah.

Ve vašem životopise se lze dočíst, že jste se narodil v Sokolově, jste ženatý a máte tři děti. Můžete čtenářům prozradit, jak dlouho jste v Sokolově pobyl a kam směřovaly vaše další kroky?
Sokolov se stal mojí kolébkou. Zde jsem se narodil a odtud také pocházím. Vždycky proto budu na Sokolov hrdý, a to i přesto, že jsem v něm nepobyl více než několik dnů.
Ze Sokolova si mě maminka brzy po porodu odvezla od svých rodičů do Chomutova. Následně jsme se přestěhovali do Kadaně, kde jsem začal chodit do školy. Pak jsme dva roky bydleli v Chebu a naší další zastávkou byly Karlovy Vary. A odtud po ukončení gymnázia už to byl směr Praha.

Vracíte se někdy do našeho kraje?
Ještě když jsem tam měl oba dva prarodiče, tak jsem do Sokolova hodně často jezdil. Přes léto jsem pak chodíval na brigády do Sokolovských strojíren. Také si vzpomínám, jak mi dědeček ukazoval velkorypadla, na která bylo vidět z okraje Sokolova.
Tento kraj mi zůstal přirostlý k srdci kvůli tomu, že tam mám ještě rodiče, maminku, a sestru s její rodinou. Také moje manželka, která se narodila v Podbořanech, odtud pochází. Oba dva jsme studovali na gymnáziu v Karlových Varech, kde jsme dokonce chodili do stejné třídy. Takže s tímto regionem jsme oba velice spojeni. Ve volných víkendech se tak snažím dělit svůj čas mezi Prahu a Karlovy Vary. Občas také samozřejmě zavítám do Sokolova.

Nyní bych se rád zaměřil na evropskou politiku. Myslíte si, že lidé v České republice dostatečně vědí, jak fungují evropské instituce a čím se zabývají? Ptám se, jelikož to někdy vypadá, že se veřejnost lehce nechává ovlivňovat takzvanými eurofámami, které se občas v médiích objevují.
Myslím, že to lidé dostatečně nevědí. V tomto směru je opravdu cítit hodně velký deficit. Kdyby se naše společnost nezačala škatulkovat mezi euroskeptiky a eurohujery a místo toho jsme raději společně táhli za jeden provaz v oblastech, kde nám členství v Evropské unii opravdu přináší prospěch, tak by informovanost byla daleko větší.

Co by podle vás mohlo pomoci, aby lidé více věřili cestě pod modrou vlajkou?
Tohle musí začínat někde u politiků. Buď oni sami udělají z Evropské unie prostředek čistého politického souboje mezi sebou, anebo začnou o Evropské unii hovořit v termínech typu ´pojedeme do Bruselu a tam použijeme veto, když …´ Pak ale začne mít člověk zákonitě pocit, že EU je jakýsi projekt, kde musíme být ostražití, aby nám někdo něco nevyvedl, co by stálo proti našim zájmům. Jako kdyby nám nějak utíkalo, že EU je každý den o spoustě interaktivních jednání, kde máme možnost být u všeho již od samého začátku a prosazovat ať už o samotě, nebo v menší či větší alianci názory, za kterými si stojíme.

Evropská unie dostala v letošním roce Nobelovu cenu za mír. Její slavnostní předání se uskutečnilo 10. prosince. V této souvislosti panují v České republice na udělení ceny pro EU různé pohledy. Jak toto ocenění vnímáte vy osobně?
Ať na to panují v České republice pohledy jakékoli, tak mně osobně je trochu líto, že v jejich záplavě se stáváme obětí spíše těch negativních. Pro mě samotného znamená Nobelova cena míru ocenění nejenom těch několika Evropanů, kteří dneska reprezentují evropské instituce, či Evropanů, kteří stáli u zrodu EU, ale všech Evropanů a obyvatel EU, kteří jsou součástí tohoto nejrozsáhlejšího mírového projektu, který naše země zažila. Nobelova cena míru je v zásadě udělena za tu neuvěřitelnou transformační schopnost, kterou EU prokázala při přetváření Evropy v mírový kontinent, jenž stojí na společných hodnotách a principech.
Ještě mám jednu vlastní interpretaci k Nobelově ceně míru. Řada lidí v této době poukazuje, že krize, ve které se nacházíme, je v zásadě znamením, že jdeme špatnou cestou a že bychom se měli vrátit zpátky. Já ale jiné cesty zpátky než leštění hraničních kamenů nevidím. Nobelova cena je tedy pro mě povzbuzením v tom, aby Evropa ve svém projektu pokračovala, poučila se z vlastních chyb a napravila je. Co dneska zažíváme, není přece nářek nad rozlitým mlékem, nýbrž snaha vyřešit krizovou situaci, do které jsme se nedostali vlastním zaviněním, ale která byla prohloubena tím, jak jsme nedostatečně nastavili systém Evropské měnové unie, kdy pravidla, která jsme si určili, jsme sami ne vždycky zcela naplňovali. A ta pravidla, jež jsme naplňovali, tak zdaleka nestačila, abychom se vypořádali s krizí, která přišla. Zároveň je to snaha se nějakým způsobem poprat i s tím, že sociálně-tržní stát, jak jsme ho vytvořili v podmínkách globalizace, prochází těžkou zkouškou.

Vy jste byl vůbec prvním evropským politikem, kterému ukrajinské úřady povolily setkat se s vězněnou Julijí Tymošenkovou. Proč jste ukrajinskou expremiérku navštívil?
Především si myslím, že jsem byl jeden z prvních Evropanů, který už v lednu minulého roku při jednání s prezidentem Janukovičem upozornil, že trestní stíhání Julije Tymošenkové zavání spíše politickými motivy než konkrétní trestní odpovědností. A již tehdy jsem projevoval určité pochybnosti za situace, kdy sami Ukrajinci hovoří o nutnosti důkladné reformy své justice a nutnosti udělat z ní fungující, efektivní a nezávislou instituci. Těch jednání s ukrajinskou stranou bylo potom ještě daleko více.
Bohužel přes některé náznaky v určitých fázích, že se najde nějaké řešení, stejně došlo k tomu, že bývalá premiérka byla odsouzena a poslána do vězení. Já jsem s ní hovořil ve vězeňské nemocnici. Mluvili jsme o jejím zdraví, nakolik jsou dodržována její práva udržovat kontakty se svými blízkými a právníky. Dále jsme se bavili o Ukrajině a ukrajinské budoucnosti. Také o tom, jaké místo v této budoucnosti má asociační dohoda, kterou jsme začali vyjednávat v době, kdy ona byla premiérkou, a dokončili za úřadování prezidenta Janukoviče.

Celý rozhovor si přečtete v dnešním vydání Sokolovského deníku. Ve středu pak v Karlovarském deníku.

Autor: Milan Hloušek

18.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 14 900 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Referent a řidič odboru správních věcí, Městského úřadu Kraslice, agenda ochrany veřejného pořádku a řidič služebních vozidel. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Podmínkou přihlášení do výběrového řízení je podání PÍSEMNÉ PŘIHLÁŠKY do 30.11.2018 na Městský úřad Kraslice. , Bližší informace uchazeči naleznou na www.kraslice.cz v sekci Úřední deska MěÚ Kraslice.. Pracoviště: Město kraslice, nám. 28. října, č.p. 1438, 358 01 Kraslice. Informace: Petra, DiS. Chlubnová, +420 352 370 420. Výroba - Technici v ostatních průmyslových oborech jinde 25 000 Kč Technici v ostatních průmyslových oborech jinde neuvedení Provozní technik/správce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt pro uchazeče:, - telefonicky (p. Šindelková - 775 867 649), - nebo e-mailem (obchod@fornica.cz)., , Popis práce:, - budete tvořit podporu pro reklamní agenturu, vydavatelství a marketingovou společnost. Vaší výhodou je znalost prostředí DTP a velkoplošného tisku, orientace v HW + práce v grafických programech Adobe (InDesign, Photoshop, Illustrator). Podmínkou je ŘP., , Nabízíme:, - práci na zajímavých zakázkách, dobré platové podmínky (základní mzda + motivační složka mzdy),, - osobní rozvoj, příjemné pracovní prostředí, firemní benefity, , Pracovní doba: 08.00-16:30 hodin. Pracoviště: Fornica graphics s.r.o., Smetanova, č.p. 514, 356 01 Sokolov 1. Informace: Šindelková, +420 775 867 649. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 15 000 Kč Pomocní skladníci skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu:, - e-mailem : eva.kralova@matgroup.cz, , Co budete dělat:, - přijímat zboží do skladu, - zodpovídat za čistotu skladu a jeho přehlednost, - zodpovídat za prodej "bazarového" zboží, , Co budete ke své práci potřebovat:, - přátelství s počítačem a kopírkou, - zdravotní způsobilost, - čistý rejstřík trestů, - vědomitost, pečlivost, spolehlivost, samostatnost a zodpovědnost pro vás nejsou cizí slova, , Za dobře odvedenou práci dostanete:, - zaměstnání v české společnosti s dlouholetou tradicí a přátelskou atmosférou, - práci přímo v Sokolově s velmi dobrou dostupností, - mzdové ohodnocení 15 000 - 18 000 Kč hrubého, - práci na hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou, - 20% slevu na nákup celého sortimentu na našich prodejnách, - příspěvek na stravování, - po 5 odpracovaných letech 5 dní dovolené navíc, - po uplynutí zkušební doby jednorázový bonus 3 000 Kč. Pracoviště: M.a.t. group, s.r.o. - 001, Růžové náměstí, č.p. 1651, 356 01 Sokolov 1. Informace: Eva Králová, +420 352 623 869. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 15 000 Kč Pomocní pracovníci v lesnictví a myslivosti lesní dělník/nice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, -telefonicky od 8:00 hod. - 15:30 hod. p. Jana Šofrová D. , tel.: 775 656 918, -e-mailem: j.sofrova@foresttrans.cz, -osobně POUZE ve STŘEDU mezi 10-12 hodinou, , Požadavky: , -pracovitost, zodpovědný přístup k práci, , Pracovní náplň:, -práce v lese, -činnosti náročné na fyzickou kondici, , Místo výkonu: Kraslicko. Pracoviště: Foresttrans spol. s r.o., Rybná, č.p. 1278, 358 01 Kraslice. Informace: Jana Šofrová, +420 775 656 918.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 17.–18. listopadu 2018

Vlajka z tisíců klíčů a poslední služba šedesátileté tramvaje: videa víkendu

Na letošní Cheb Model Show byly k vidění více než dvě stovky různých plastikových modelů.
39

Zručným modelářům se lidé klaněli

Peníze pomohou ve vývoji

Karlovy Vary – Více než 800 000 korun si mezi sebou rozdělí podnikatelské subjekty v regionu jako dotaci na spolupráci s vysokými školami a výzkumnými institucemi. Peníze podnikatelé získají od Karlovarského kraje jako takzvané inovační vouchery.

Proč je negativní myšlení důležité

„Z pozitivního myšlení se dnes stala mantra, která je sice líbivá ale důležité je myslet i negativně,“ říká známý český podnikatel, spisovatel a školitel.

Věda a technika v krajské knihovně

Karlovy Vary – Do Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR, což je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, dny otevřených dveří a promítání dokumentárních filmů, to vše k propagaci vědy co nejširší veřejnosti, se zapojila také Krajská knihovna Karlovy Vary.

Přibyla parkovací místa

Karlovy Vary - Opravená vozovka, nová parkovací místa, chodníky a třeba i plochy zeleně a prostory pro umístění kontejnerů na tříděný odpad jsou výsledkem tříměsíční rekonstrukce náměstí Václava Řezáče v dolních Drahovicích. Během právě skončených stavebních prací byla upravena i přístupová schodiště, veřejné osvětlení a příjezdové cesty k domům.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT