Muzejní noc si užijí v pátek návštěvníci sokolovského zámku. V rámci multikulturního festivalu je zde čeká cesta do Jižní Ameriky, na kterou se vydají prostřednictvím přednášky cestovatele Jaroslava Rejchy. Ten jim v 17 hodin povypráví o svých zážitcích z Patagonie. Děti zase přivítá Divadlo Kapsa z Andělské Hory, které uvede pohádku Nešťastný šafářův dvoreček.

„Poté bude následovat tanečně–hudební exhibice s prvky šamanských rituálů pod názvem Šaman show. Tančit se bude na zámku do noci, skupina Formace ze Sokolova předvede sambu, rumbu, paso-doble a jiné latinskoamerické tance. Na závěr je připraven koncert skupiny Gipsy Hary Band,“ sdělila Helena Láchová ze sokolovského muzea.

Cílem akce je přilákat ty, kteří si v běžném životě čas na návštěvu muzea či galerie zatím ještě nenašli, a ukázat jim, že to může být příjemně strávený a dobře využitý čas pro celou rodinu. „Doufáme, že přijmete naše pozvání na setkání s námi i s kulturním dědictvím naší země,“ vzkázala veřejnosti výkonná ředitelka Asociace muzeí a galerií České republiky Anna Komárková.

Letošní Festival muzejních nocí odstartoval v polovině května v Pardubicích. Festival jako již tradičně uzavře Praha, a to 20. června. O tom, kde se jednotlivé Muzejní noci konají a jaký je zde pro návštěvníky připraven program, informují společné internetové stránky na adrese www.muzejninoc.cz.

Fenomén Muzejních nocí patří po řadu let ve velkých evropských metropolích ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných zážitků a setkávání.

V České republice se poprvé uskutečnila Pražská muzejní noc v roce 2004. V následujícím roce se k Praze připojilo Brno a další města napříč celou republikou. Tento rok se zapojilo 118 měst a 173 institucí.