Pět finalistů soutěže Poštovní spořitelny Starosta roku 2010 vybrala v Praze hodnotící komise. Ze Sokolovska ani z Karlovarského kraje se bohužel do konečného výběru nikdo nedostal. I tak má jediná zástupkyně našeho okresu radost. Potěšilo ji, že místní lidé již podruhé její jméno napsali na seznam nominovaných. Řeč je o starostce Dolního Rychnova Anně Klímové.
„Už samotná nominace je pro mě velkým oceněním. Cítím to jako podporu od našich občanů a vyjádření spokojenosti s naší prací. Sami mezi sebou sehnali podpisy a pak mě do soutěže přihlásili. Je to od nich milé,“ reagovala Klímová.

Z celé republiky se sešlo 212 nominací, přičemž každý z navrhovaných by si podle obyvatel obce titul zasloužil. Z Karlovarského kraje to bylo sedm osobností. „Z celkového množství zaslaných nominací máme letos v soutěži 177 nových obcí, to už je za dva ročníky téměř 400 obcí, kde se lidem díky práci starostky či starosty dobře žije. To je velmi příjemná zpráva,“ ohodnotil letošní zájem o soutěž Petr Jaroš, výkonný ředitel pro obchodní rozvoj a strategii Poštovní spořitelny.
„Všichni nominovaní starostové a starostky jsou ve své práci nadprůměrní, proto musíme nasadit laťku pro hodnocení vysoko a o vítězi budou rozhodovat detaily. Osobně bych si ale přála žít v jakékoliv z navržených obcí, ocenění si určitě zaslouží všichni,“ popsala kvalitu došlých nominací manažerka projektu Kateřina Bláhová z Nadace VIA.

V listopadu se hodnotitelé sejdou znovu, tentokráte nad výsledky osobních návštěv, a budou vybírat už jediného vítěze soutěže. Starosta či starostka roku obdrží Rychtářské právo – žezlo, které kdysi sloužilo jako odznak rychtářské moci, a finanční prémii ve výši 250 000 korun pro svou obec. Výsledky budou známy v druhé polovině listopadu.
Práci starostů posuzují občané, kteří také zasílali nominace na ocenění, kde popisovali, čím se jejich starosta nejvíce zasloužil o rozvoj místa, kde žijí.
Soutěž je určená pouze pro obce do 2 000 obyvatel. Podmínkou bylo připojit k přihlášce alespoň dvacet podpisů osob trvale nebo přechodně žijících v dané obci.