Ještě než vláda celoplošně zavedla, že bez roušky nemůžete ven, mnoho lidí doporučení o ochranné sebeb a svého okolí podobným způsobem ignorovala. Do boje se proto pustili také sportovci a jejich příznivci. Mezi nimi hokejista Baníku Sokolov Petr Přindiš, který na svém videu apeluje na fanoušky hornického klubu, aby situaci nepodceňovali. „Není čas na hrdinství, netřeba riskovat, když budete potřebovat jít ven, tak noste určitě nějaký šály, nebo šátky, cokoliv, co může pomoct. Je to z preventivních důvodů. Stačí jen, aby každý dělal to, co máme, a bude všechno ve velký pohodě. Díky moc a dávejte na sebe bacha!“ vzkázal sokolovským fans.

A další se připojují. „Jdu běhat, tak roušku mám,“ odpověděl kustod sokolovských hokejistů Roman Kašpar.

Na druhé straně Chance ligy promluvil podobně k fanouškům valašského klubu vsetínský gólman David Gába. „Bohužel sezona dopadla, jak dopadla, ale jsou i důležitější věci než hokej. Tak bych vás chtěl poprosit, jestli je to jen trochu možné, tak nechoďte ven, a když půjdete, tak noste roušku. Díky.“

Hokejoví a fotbaloví fanoušci napříč celou Českou republikou si vzali nošení roušek jasně zasvé. Šátky, šály, kukly, v klubových barvách nebo jiných módních provedeních. Ty sice většinou nemají potřebnou membránu k zachytávání koronaviru zvenčí, ale v případě nakaženosti nositele, který roušku nosí, chrání alespoň jeho okolí. „Ve společnosti převládá názor, že zakrytí obličeje ať rouškou nebo šátkem je zbytečné a že sám sebe ochráním jen respirátorem. Ale pokud budeme chránit ostatní, ochráníme v závěru i sebe a zvítězíme snadno nad pandemií! Spojme se pro dobro všech i pro to vlastní!“ stojí v prohlášení hokejových fans na jednom z jejich serverů.

Fotbaloví příznivci nezůstávají pozadu. „Lepší nějaká ochrana než žádná. Chraň sebe i své kamarády. Rouška není hanba, noste roušky!“ vyzývají fanoušci Baníku, pro změnu toho ostravského.

Vše probíhá podle hesla „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“

A zahraničí není výjimkou. Ve slovenském Zvolenu místní hokejoví příznivci kupují roušky pro staré lidi, nebo jim nosí nákup. V chorvatském Splitu potom největší skupina příznivců Hajduku vypomáhá dokonce přímo v nemocnici, kam ji povolalo město.