Takzvané podporované byty pro lidi v sociální nouzi již brzy budou k dispozici v Lokti. Zdejší městská rada odsouhlasila záměr firmy 2P REALITY loketského zastupitele Patrika Stangara postavit a provozovat v ulici ČSA soubor podporovaných bytů. „Jde o rekonstrukci třech bytů v ulici ČSA ve vlastnictví mé firmy. Město to nebude stát ani korunu. Byty budou za regulovaný nájem k dispozici pro nezaměstnané i pracující, ale s příjmem od 60 do 120 procent průměrné měsíční mzdy, podle počtu obyvatel. Pozitivum je, že bude opět opravena jedna barabizna v Lokti a pomůže se potřebným,“ říká zastupitel Patrik Stangar, který podobný projekt, 24 sociálních bytů, realizuje i v Kraslicích.

Někteří kritikové však vidí za úmyslem jen samé problémy. „Přitáhne to sem nepřizpůsobivé občany a vznikne tu ghetto. A budeme tu jako na Šluknovsku,“ bojí se jeden z občanů, diskutující na městském webu. „Doufám, že zrovna mě nechcete podezřívat z toho, že si chci vedle svého majetku v ulici ČSA, kde bydlí i má rodina, udělat nějaké ghetto. Naopak, konečně se s tím domem bude něco dít a přestane dělat ostudu,“ reaguje na výtky občanů Stangar. Po jeho vysvětlení o velikosti, umístění projektu a o kategorii budoucích nájemníků emoce místních obyvatel opadly.

Podobné startovací byty už fungují v Horním Slavkově. Projekt připravila místní radnice a dostala na něj dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj v celkové výši 4,8 milionu korun.

Naopak v Lomnici budou na sociální byty ještě dlouho vzpomínat. Na jejich výstavbu sice získalo vedení obce v roce 2010 dotaci ve výši 6,6 milionu, záhy ji však vrátilo zpátky. „Postavili jsme za ni jedenáct bytů, které měly být určené především pro obyvatele v sociální tísni. Podmínky dotace v roce 2010 byly ale jiné, v roce 2011 se zpřísnily, a tak jsme se rozhodli peníze vrátit,“ uvedl starosta Lomnice Miloslav Matoušek. Podle jeho slov se tak obec rozhodla změnit status zmíněných sociálních bytů na běžné bydlení. Vrácené peníze obci prý v letošním roce scházet nebudou. „Rozpočet na rok 2012 byl sestaven zastupitelstvem obce s ohledem na vrácenou dotaci v roce 2011. Občané obce Lomnice by tuto skutečnost měli vnímat pozitivně, bylo přiděleno 11 bytových jednotek občanům, kteří zde měli požadavek,“ dodává Jitka Půtová z Obecního úřadu v Lomnici.

K. Šujan