Obecně závaznou vyhlášku o zřízení městské policie schválili už koncem loňského roku. V těchto dnech město ve výběrovém řízení vybralo velitele strážníků. Stal se jím místní rodák a bývalý policista Miroslav Dörfler. Nyní si spolu se zástupci města vybere své čtyři kolegy.

Městská policie bude sídlit v ulici Dukelská v prvním patře budovy. Tam doposud chodili klienti na odbor dopravy. Ten se v současné době stěhuje do přízemí, kde v minulosti sídlila Komerční banka. Objekt patří městu.

"Zázemí pro strážníky je již připravené," řekl starosta Kraslic Jan Šimek s tím, že prvním úkolem velitele MP bude vybrat si spolehlivý tým. "Nový velitel se své funkce ujme v březnu tohoto roku. Jeho hlavním úkolem bude pro letošek najít si k sobě čtyři schopné kolegy či kolegyně. Město už nyní vyhlásí výběrové řízení na tyto pozice," konstatoval starosta.

Garáže v Jižním lomu u Sokolova
Jednu z posledních garáží v lomu majitel neprodá a žádá opravu příjezdové cesty

Ten zároveň věří, že strážníci v ulicích Kraslic přispějí ke zlepšení pocitu bezpečí a pořádku ve městě. Do budoucna zvažují i asistenty prevence kriminality. Ti by, stejně jako v okolních městech, spadali pod MP.

Z řad občanů zaznívaly hlasy volající po zřízení městské policie už dlouho. Jejich pocit bezpečí se snižuje. "Samospráva nemá mnoho šancí bez městské policie ovlivnit právě pocit bezpečí svých občanů" řekl na zastupitelstvu Šimek. V rozpočtu pro rok 2024 muselo město najít předpokládané náklady ve výši zhruba pěti milionů korun. V rámci diskuze na kraslickém zastupitelstvu zazněl návrh, aby činnost městské policie byla vykonávána prostřednictvím Městské policie Rotava nebo Městské policie Sokolov na základě veřejnoprávní smlouvy, kdy by byl k dispozici strážník, který by vykonával svou činnost pouze na území Kraslic.

"Tuto možnost jsem diskutoval jak se starostou Sokolova Petrem Kubisem i starostou Rotavy Michalem Červenkou, kteří shodně takovýto návrh nevidí jako reálný a nepovažují jej za smysluplný," dodal Šimek.

V současné době plnohodnotnou městskou policií v kraji disponují města Aš, Františkovy Lázně, Cheb, Chodov, Karlovy Vary, Kynšperk nad Ohří, Mariánské Lázně, Nejdek, Nové Sedlo, Ostrov, Potůčky, Rotava a Sokolov.