Měli možnost projít si celou budovu a neskrývali obdiv. Spokojené jsou i samotné knihovnice, které se z prostor sokolovského zámku stěhovaly po 60 letech. „Moc se nám tu líbí. Prostředí na zámku mělo sice svoji atmosféru, ale bylo nedostatečné. Nová knihovna je bezbariérová, má výtah, skvělé zázemí,“ ocenila ředitelka knihovny Daniela Drobečková. „Dalším velkým plusem je i to, že jsme mohly rozdělit dětské oddělení na oddělení pro menší děti a pro ty větší,“ doplnila.

Právě výtah ocenili nejen starší lidé, ale také malí čtenáři. „Líbí se mi tu moc, třeba výtah, vaky nebo tenhle časopis,“ ukazoval osmiletý Tomáš ze Šabiny časopis Minecraft, v němž už si listoval. Sto tisíc svazků stěhovaly knihovnice téměř celé prázdniny, a jak poznamenala ředitelka, bylo to náročné a všechny jsou rády, že to mají za sebou a začíná běžný provoz.

Nová knihovna se začala budovat vloni v březnu. „Celkové náklady byly 46 milionů korun, z toho přibližně 5,2 milionu odpovídá mobiliáři a 40 stavbě,“ upřesnila Kateřina Klepáčková z odboru rozvoje města Městského úřadu Sokolov s tím, že se město po celou dobu potýkalo s vícenáklady. Způsobilo je to, že šlo o rekonstrukci starého objektu.