Řeč je o rakovině tlustého střeva a konečníku. Klientům a zdravotnickému personálu sokolovské nemocnice má v boji proti této nemoci pomoci nová endoskopická věž. Při včasném odhalení rakoviny je léčba úspěšnější.

Nemocnice Sokolov rozšířila své gastroenterologické pracoviště o nový, moderní endoskopický přístroj pro vyšetření a léčbu trávicího traktu. Právě včasné odhalení je základní předpoklad pro léčbu rakoviny tlustého střeva a konečníku. Ta je druhým nejčastějším typem karcinomu v České republice.

„Sokolovsko je region s vysokou nemocností. O to důležitější je, aby člověk k lékaři dorazil včas. Nezřídka bohužel kolegové nachází již neřešitelné stavy,“ uvedl primář interního oddělení Martin Straka.

Moderní endoskopická věž od japonské firmy Olympus disponuje vysoce kvalitní optikou, která lékařům umožní dokonalejší zobrazení sliznic žaludku a střev. Endoskop nabízí lepší posuzování a hodnocení takzvaných prekanceróz, což jsou změny, které často přechází v zhoubný novotvar.

Součástí endoskopické věže je elektrochirurgická jednotka, která umožňuje provádění léčebných výkonů na poškozených tkáních. Zajišťuje například šetrné zastavení krvácení či přímo odstranění drobných ložiskových změn. K bezpečnosti pacientů přispívá i nová dezinfekční jednotka.

Endoskopické vyšetření není mezi pacienty příliš oblíbené. Použití moderního přístroje zkušeným lékařem ale nepříjemnost výkonu snižuje na minimum. Počet výskytů rakoviny tlustého střeva a konečníku v ČR neustále roste, zejména pro špatné stravovací návyky, a je jeden z nejvyšších v porovnání s ostatními evropskými zeměmi.

Úspěšná léčba je přímo závislá na včasném odhalení nádoru. Vyšetření by proto měli i bez vnějších příznaků nemoci zvážit zejména lidé z rizikových skupin, tedy muži po padesátce, lidé s výskytem onemocnění v rodině a pacienti trpící střevními záněty.

Přístroj v hodnotě přes 3 miliony korun pořídila Penta Hospitals CZ, která nemocnici provozuje, za přispění strukturálních fondů EU.

Gastroenterologické pracoviště interního oddělení posílil lékař František Matějovič, který pracoval v chebské nemocnici a má za sebou přes 20 let praxe v oboru gastroenterologie a endoskopických vyšetření.

„Náplní pracoviště je expertní činnost v oboru gastroenterologie zahrnující i endoskopická vyšetření. Toto poslání bude kolega Matějovič velice přesně naplňovat,“ uvedl gastroenterolog sokolovské nemocnice Jan Kirchner, který je za chod tohoto pracoviště léta zodpovědný.