To jsou jen některá z pozitiv, která nabízí studie nové základní umělecké školy v Chodově. Ta by měla vzniknout přestavbou budovy bývalého 1. stupně v ulici Dukelských hrdinů.

V současné době sídlí „zuška“ na několika adresách. Hudební obor v bývalé budově mateřské školy na náměstí ČSM, tanečníci v suterénu školní jídelny, kde využívají třídy družiny i děti, které navštěvují literárně-dramatický obor. Výtvarníci se věnují své činnosti ve dvou třídách na 2. základní škole. „Tyto prostory jsou nevyhovující. Jednak nejsou upravené pro potřeby zušky a jednak logisticky pro děti a rodiče. Pokud chodí na více oborů, musí řešit, jak dopravit dítě z jedné budovy do druhé,“ popsala současnou situaci ředitelka školy Jitka Kaprová.

Ta novou studii vítá s nadšením. Nejenomže se všechny obory sestěhují pod jednu střechu, ale využívaný prostor se zvětší ze zhruba 1500 m2 na 2000. „Budeme tak moct vytvořit pěkné zázemí k tanečnímu sálu, kde bych byla ráda, aby děvčata měla vlastní sprchy a šatnu na převlékání,“ plánuje. Vznikne rovněž větší koncertní sál s patřičným zázemím, jako je šatna pro účinkující, kuchyňka a sklad na stojánky a různé ozvučení. „Budeme mít rovněž prostor pro další rozvoj, nové nápady. Pokud bude zájem, mohl by se otevřít nový výtvarný obor módní návrhářství nebo multimediální technika, to znamená animace, střih, video,“ doplnila další plány ředitelka Kaprová.

V pravém křídle budovy budou pak i prostory pro další subjekty, třeba big band Červení panteři, který zkouší i v nynějších prostorách.

Kácení stromů.
Kácení stromů na sídlišti lidé nechtějí. Sepsali petici

Radnice už má k dispozici čerstvou architektonickou studii. „S ohledem na minimalizaci stavebních a technických zásahů jsme se rozhodli, že využijeme oba objekty,“ uvedl starosta města Patrik Pizinger. „Poté, co studii odsouhlasí zastupitelé, okamžitě začne příprava projektové dokumentace. Stavbu chceme kromě našich peněz financovat i z cizích zdrojů, jako například z Operačního programu Životní prostředí nebo Restartu. Podle prvních odhadů se mohou náklady pohybovat ve výši zhruba čtyřiceti milionů korun,“ dodal starosta. Jak poznamenal, za příznivých okolností by výuka v nové škole mohla začít v roce 2021.

Obyvatelé Chodova dostanou možnost detailněji se seznámit s plánem města na přestavbu budovy bývalé základní školy v ulici Dukelských hrdinů. Vedení města pro ně chystá prezentaci s výkladem a prohlídkou.

„Chceme veřejnost dopodrobna seznámit s celou koncepcí nové základní umělecké školy a názorně ukázat, co v kterých prostorách vznikne. Zároveň to bude poslední možnost, kdy si lidé mohou dnes už zcela vyklizenou školu prohlédnout,“ zve zájemce o prohlídku starosta Pizinger. V těchto dnech už začaly práce na projektu. „Do června příštího roku bychom rádi měli stavební povolení,“ doplnil. Prezentace záměru s ukázkou zpracované objemové studie se uskuteční ve středu 26. září od 17 hodin ve škole.

Pediatři.
Lékaři bojují s opakujícími se horečkami batolat