Voliči budou mít v komunálních volbách o čem přemýšlet. Kromě známých stran jdou do boje nová sdružení a hnutí. Ve svých názvech se snaží vyřknout jednoduše a výstižně, o co jim jde. A tak mohou voliči na kandidátních listinách vidět třeba Domorodce nebo známý tísňový kód SOS. Jinde zase kandidáti tvrdí, že oni jsou konečně těmi opravdu nezávislými.

Nováčci většinou sázejí na jednoduchou kampaň a líbivá hesla a sliby. Například sdružení nezávislých kandidátů Změna pro Sokolov tvrdí, že oni jsou těmi skutečně nezávislými, a hned slibují vyřešit nejpalčivější problémy, které Sokolov trápí. Od parkování přes využití zavřené školy, odpady, zprůjezdnění Starého náměstí až po zrušení heren ve městě. „Každý může přispět svým přičiněním k tvorbě programu," tvrdí lídr Jiří Korbel.

V Kraslicích chtějí do komunální politiky nově například subjekty jako SOS Kraslice nebo Úsvit přímé demokracie. Druhá jmenovaná strana slibuje ústy svého lídra Romana Kotilínka nové nápady, náměty, inspiraci a jako klíčový bod k zlákání voličů má řešení otázky nezaměstnanosti v této lokalitě.

V Lokti vzniklo nové nezávislé sdružení kandidátů Domorodci. Podle Kristiána Šujana má kandidáty nejen z náměstí, ale i z doposud opomíjených lokalit města. „Myslím si, že věk v tomto případě nehraje roli. Naše zastupitelstvo potřebujeme alespoň z poloviny vyměnit, aby se do něj dostaly nové tváře," sdělil vysokoškolák a lídr Domorodců Šujan.