Každý z chodníků bude jiný. Jeden bude pouze přeložen, zatímco druhý dostane povrch jako sousední pěší zóna, tak aby na sebe dlažby navazovaly. Celkové náklady jsou vyčísleny na 3,4 milionu korun.

„Akce je rozdělena napůl. Letos začneme na straně u řeznictví. Musíme brát ohled na blížící se Den horníků a Sokolov má letos také 740. výročí svého založení. Drtivá většina akcí se při oslavách horníků odehrává právě na náměstí Budovatelů a v okolí Hornického domu,“ říká místostarosta Sokolova Jan Picka. V příštím roce nechá město opravit chodníky na druhé straně náměstí. Samotná plocha náměstí je předmětem několika studií a plánů. Jde o nevzhlednou plochu, která v minulosti sloužila jako seřadiště při různých, většinou povinných oslavách režimu. Jeho část nyní slouží jako parkoviště, což si přála řada řidičů. O nějaké odpočinkové oáze nemůže být řeč. Ožívá jen ve výjimečných chvílích, ale pro každodenní život nefunguje.

„Budovatelské nadšení dalo vzniknout prostoru, který byl koncipován pro masové manifestace na podporu socialismu a nese všechny negativní znaky podobně zamýšlených ploch,“ podotkl k náměstí architekt Kamil Mrva. A právě podle architektů je zde cítit obrovský potenciál k tomu, aby vše bylo jinak. Jedno je totiž jisté. Náměstí jsou vizitkou měst.