Hodně využívané při kulturních akcích je i pódium na Pohádkovém dvoře. Jeho stav ale už volá po obnově, a proto se Hartenberští vrhli do nového projektu. Pokud vyjde, na nádvoří bude nejpozději do konce roku stát nové.

„Dosloužilo nám pódium, které potřebujeme při akcích na Pohádkovém dvoře. Máme v plánu udělat nové, s trošku větší kapacitou a s nějakým nápadem,“ potvrdila za spolek Hartenberg Martina Vavřínová. I tentokrát to Hartenberští zkouší pomocí projektu, v němž příspěvkem může pomoci každý, kdo chce.

„Zkoušíme projekt Darujme.cz, který zřídila Nadace Via,“ upřesnila Vavřínová. Výhodou je, že projekt není časově omezený a není nutné na něm nashromáždit cílovou částku. Pokud se na Hartenbergu rozhodnou ho ukončit, dostanou peníze, které byly vybrány. Ty pak chtějí použít na nákup materiálu. Práce by udělali zaměstnanci v rámci sociálního podniku a nápad bude rovněž z vlastní tvořivé dílny. I když, jak uvedla Martina Vavřínová, dobrovolnosti se meze nekladou a dobrým nápadům už vůbec ne. „Pódium slouží hlavně na akce pro děti, mělo by mít nějaký příběh, být třeba pohádkově laděné, aby nám to nádvoří i zdobilo,“ popsala představy.

Že asi nebude hotové na letní akce, s tím hradní počítají, rádi by, kdyby bylo do Mikulášské jízdy.

Na začátku května otevřel hrad své brány opět návštěvníkům. I za provozu se na něm ale stále pracuje. „Letos je v plánu stabilizace a dostavba severozápadního nároží, aby mohla pak pokračovat stavba výš. Práce se provádějí za přispění dotace z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury,“ uvedla. Pomocnou ruku k dílu přiloží i letos dobrovolníci z různých zemí světa. Ti přijedou na hrad v druhé polovině července a program pro ně už je jasný. „Chceme se soustředit konkrétněji, aby měli za ty dva týdny za sebou viditelný výstup. Mohli by se tak pustit do zahradních teras. Udělala by se zábradlíčka, okopali by záhony, něco vysázeli. Čistili by bývalé zámecké zahrady,“ přiblížila činnost dobrovolníků.

I letos se na Hartenbergu chystá řada kulturních akcí. V červenci to bude například další ročník Fotbalu pro rozvoj. Tou nejbližší pak bude 2. ročník Hradních slavností v červnu, který kromě bohatého programu a noční prohlídky připomene i tragédii, která hrad potkala v roce 1985, kdy byl Hartenberg úmyslně vypálen. „Druhý ročník bude ještě bohatší, i s moderátorem. Nově tu například řemeslníci budou předvádět svou práci. Letos budou Hradní slavnosti v jednom dni,“ doplnila Vavřínová.

Pro návštěvníky je hrad otevřený každý den kromě pondělí od 10 do 17 hodin. Poslední prohlídka je v 16.30, jinak v každou celou hodinu. Prohlídka trvá 60 minut. Psi do hradu mohou, ale pouze na vodítku. Berte v potaz, že procházíte stavbou, nutná je opatrnost a děti je třeba mít neustále na očích.