Části této novely budou v průběhu letošního roku vstupovat v účinnost postupně. Deník přináší přehled toho, co se pro řidiče mění a také informace o tom, zda některé zjednodušené úkony nepodraží.

První část zákona, která se týká především evidenčních kontrol a přepisů vozidel, začala platit od 1. března. Další část, kde jsou zahrnuty například technické kontroly pro historická vozidla, pak začne platit 1. září. A ke zrušení velkého techničáku by mělo dojít k 1. lednu 2024.

U evidenčních kontrol dochází k prodloužení platnosti ze současných 30 dnů na jeden rok, a to bez omezení počtu úkonů. Toto prodloužení platí zpětně i pro již letos proběhlé evidenční kontroly. Pokud tedy auto absolvovalo evidenční kontrolu v lednu tohoto roku, platí mu nově do ledna roku 2024. V souvislosti s tím Deník zjišťoval, zda stanice technické kontroly v Karlovarském kraji za tento úkon nechtějí více peněz. Dobrou zprávou pro řidiče je, že prozatím nikoli.

Nejhezčí moderní nevěstu vytvořila Natálie Bangová ze Sokolova.
Nejhezčí moderní nevěstu vytvořila Natálie Bangová ze Sokolova

V Jenišově, Sokolově i Chodově stojí evidenční kontrola jako doposud, a to 550 korun. Stejnou cenu jakou měly před 1. březnem zatím ponechaly i stanice technických kontrol v Karlových Varech Bohaticích a Chebu. Tam, stejně jako například v Aši, zaplatí zákazník 500 korun. Zároveň nebude nutné předkládat protokol o jejím provedení při zápisu vozidla ani při změně vlastníka či provozovatele. Tyto informace si digitální systémy státu předají mezi sebou automaticky.

Nově odpadá i dosavadní nutnost absolvovat evidenční kontrolu u některých úkonů. Nebude ji třeba provádět při změně, kdy se provozovatel vozidla stává vlastníkem, například po ukončení leasingu vozu.

Držitelům registračních značek na přání se od března prodlužuje rezervace značky při jejím uložení na úřadu, a to ze tří měsíců na šest. Od 1.března se také k novým vozidlům nevystavuje čistopis technického průkazu, který by byl v rámci prodeje předáván společně s vozidlem. Jediným dokumentem k vozidlu sloužícím jako doklad k registraci vozidla je nově Prohlášení o shodě takzvaným COC listem, což je zjednodušeně řečeno jakýsi rodný list auta. Teprve v rámci registrace vozidla bude na úřadě vytištěn a předán technický průkaz.

A další novinkou, která od března platí je, že v případě ukončení vyřazení vozidla už nebude nutné dokládat žádný další dokument. Postačí pouze potvrzení o pojištění.