Občané malé obce Novina sepsali petici, kterou adresovali sokolovským radním. Žádají převedení své obce pod Březovou. V současné době spadají pod Sokolov a jsou nespokojeni s tím, že do nich radnice neinvestuje žádné peníze.

Silnice vedoucí do obce se podle jednoho ze starousedlíků opravovala naposledy před pětatřiceti lety. Od té doby se jen záplatuje.
„Vozím do školy dvě děti. Co je mi platné, že mi sokolovská radnice nabízí peníze na pohonné hmoty, když neustále musím na svém ojetém autě měnit tlumiče. Nedávno mi prasklo i rameno u přední nápravy. Neustále investuji do oprav, na nové auto nemám,“ řekl Josef Baborovský z obce Novina. Jak dále dodal, stejně se Sokolov staví i k veřejnému osvětlení v obci. Kdysi zde bývalo pět lamp, které svítily. Dnes? Není tady jediná.

„V loňském roce si zde sousedka nadvakrát zlomila nohu. Dodnes ještě marodí. Sokolovští radní nám tvrdí, že stejně jako na silnici ani na osvětlení nejsou peníze,“ pokračoval Baborovský. S ním souhlasí i jeho žena, která navíc tvrdí, že přichází o peníze. „Máme koně a mnoho lidí ze Sokolova si k nám najde cestu. Mohla bych zde provozovat jízdy na koních. Ale ti, co přijedou poprvé autem, řeknou, že vícekrát cestu plnou výmolů absolvovat nechtějí. A pěšky je to s dětmi daleko,“ řekla Zdeňka Baborovská. Jak dále dodala, je zde krásný výhled od Karlových Varů až po Cheb. O turisty by tak nebyla nouze. Stejně jako manžela ji trápí i zrušení autobusové zastávky. „Když chodily děti do nižších ročníků základní školy, neměli jsme auto a manžel musel doprovázet děti do Sokolova. Cestu tak absolvoval čtyřikrát za den,“ povzdechla si Baborovská.

Radní Sokolova tvrdí, že situace je žalostná, ale chybí finance. Investují je tam, kde je to nejnutnější. „Osvětlení a komunikace v obci Novina by stály řádově deset až patnáct milionů korun. To nejsme schopni zaplatit. Problém s odvozem dětí do školy řešit umíme. Nabídli jsme placení pohonných hmot člověku, který dvě děti vozí,“ řekl místostarosta Sokolova Jaromír Dvořák. Dále podotkl, že občanům této obce na rovinu sdělili, že v nejbližších dvou letech zde investovat nebudou. Ti jim údajně odpověděli, že to chápou, ale tím pádem by byli radši pod městem Březová, které se prý o ně lépe postará.
„My jsme odpověděli, že pokud jsou o tom přesvědčeni, nebudeme jim bránit v jejich štěstí,“ dodal Dvořák.

Radní z Březové tvrdí, že o problému již mluvili zhruba před rokem. Jak by se k případnému návrhu občanů obce Novina postavili dnes, zatím nechtějí spekulovat.„Je možné, že se lidem, kteří sepsali petici, líbí, jak se staráme nejen o Březovou, ale i o své integrované obce. Snažíme se v nich neustále něco vylepšovat a plynou do nich nemalé peníze,“ konstatoval místostarosta Březové František Schneider.