Březová byla původně postavena jako ubytovna pro dělníky, hřbitov nebyl prioritou. Město se zhruba třemi tisíci obyvatel ho postavilo za bezmála 17 milionů korun teprve loni. Ještě před vysvěcením evidovalo stovky žádostí občanů o kóje v kolumbáriu, kam chtěli přemístit své pozůstalé. Další mají ostatky svých blízkých pohřbeny v zemi. Přáním radnice byla od počátku i kaple pro smuteční obřady. A na ní se v těchto měsících začalo pracovat.

„V prostorách nového hřbitova byla uskutečněna první konzultace s projektantem ve věci nového řešení plánované kaple," potvrdil starosta města Miroslav Bouda. V prostorách, kde měla dle původního projektu stát kaple, by měla studie řešit budovu, která by vhodně doplnila stavební celek hřbitova. Měla by také sloužit k různých pietním aktům či setkáním.

Nově bylo dohodnuto, že nepůjde o klasickou kapli dle původního záměru, ale bude se jednat o částečné zastřešení stávajícího vstupu s technických zázemím pro případný malý smuteční obřad.

Nový hřbitov město postupně zvelebuje a vylepšuje. Původně zde byla bažina a les. Stavba nového hřbitova trvala zhruba třináct let a Březová dávala do tohoto projektu milion až dva ročně ze svého rozpočtu.

Nyní jsou zde nová kolumbária, cesty, lavičky, koše, záhony s květinami, keře, břízky, nízké stylové lucerny, rozvody pitné vody anebo případný kamerový systém či fotopasti. To kvůli případným zlodějům a vandalům. V plánu jsou i skleníky, kde si lidé budou moci koupit květiny či okrasné keře, a zmíněná kaple. „Hřbitov vnímám jako nepsanou kroniku města. Byl to jeden z největších úkolů, který jsme splnili," dodal Bouda.