„My v Sokolově jsme už vloni byli nejlepší v celé republice,“ pochvaluje si ředitel Městského domu kultury Sokolov Ladislav Sedláček.

Shybovalo se v areálu Bohemie a bez nadsázky se dá říct, že k nám přijeli borci z celé České republiky. Celkem se zúčastnilo několik desítek shybařů. „Přijeli například i tři vojáci z výsadkového praporu z Chrudimi. Je určitě třeba poděkovat, že i Armáda ČR poslala shybaře,“ ocenil Sedláček. Nejvzdálenější sobotní účastník vážil cestu až z Karviné, přijeli i borci z Prahy. „Dá se tedy říct, že u nás shybovalo celé Česko. Jsme rádi, že tito lidé přijedou. Nebereme to jako výkon jenom za Sokolov. Ve světovém měřítku jsme ale díky všem, kteří se zúčastnili v Sokolově, na tom jako Česká republika velmi dobře. A já jsem za to strašně rád,“ poznamenal ředitel.

Světový den shybu se i letos konal v rámci oslavy Dne horníků. „Myslíme si, že tato akce jako doprovod se k tomu ideálně hodí. Je tu hodně lidí, spousta se jen tak připojí, udělají 20 až 30 shybů, aby pomohli dobré věci,“ pokračoval. Jsou ovšem borci, kteří těch shybů udělají i kolem tří tisíc. Letos dokonce padl rekord i v počtu shybů za hodinu. Jeho držitelem je Jan Kareš, který jich udělal 1033. Rekord neohrozil ani déšť odpoledne a večer. Největší díl z celkového počtu stihli borci udělat, než začalo pršet.

Sokolov se ke Světovému dni shybu připojil poprvé v roce 2014. Tehdy ho jako charitativní akci uspořádalo pět nadšenců, kromě Ladislava Sedláčka ještě Lenka Strolená, Václav Šimek, Marek Sladký a Vladimír Vlček, který s tím nápadem přišel. Za každý shyb se dávalo 5 korun a vybrané peníze se předaly dvěma potřebným lidem. Shybovalo tenkrát maximálně 30 lidí. V současnosti se tým i celá akce značně rozrostly. „Ten tým je teď velký. Ono zadministrovat 63 tisíc shybů není žádná legrace. Musíte tam být celý den a zapisovat,“ potvrdil Sedláček. „Za tento neuvěřitelný výkon za mě obrovské poděkování a velká úcta patří Marku Sladkému, Václavu Šimkovi, Markétě Šimkové, Vladimíru Vlčkovi, Lence Adi Strolené, Michaele Vagingerové, Fitness Ural, Míše Radové, Daniele Rybářové, Romaně Štěpánkové, Danielu Tovthovi, Janu Karešovi, Petru Noskovi a mnohým dalším, kteří se podíleli na přípravě a organizaci a bez nichž by tento více než neuvěřitelně fantastický výkon nepadl,“ vyjádřil na závěr ředitel Sedláček své poděkování všem organizátorům a účastníkům.