Minimální cenu určí znalecký posudek. Vyhrají nejvyšší nabídky. Další parcely pak vzniknou nedaleko a vzhledem k tomu, že se jedná o centrum města, lze očekávat velký zájem. A to není vše. Do budoucna se mají připravovat další, a to v lokalitě Jižní lom.

„Dobrý nápad. Lidé by stavěli, ale není kde. Proto se stěhují a stavějí v nedaleké Březové či Lomnici,“ říká místní obyvatel Pavel Stejskal.

Jednou z možností prodeje prvně jmenovaných parcel byla elektronická aukce, ale ze zkušeností z minulosti je nebude problém prodat. Město tak spíše počká na nabídky zájemců. "Představu o základní ceně, pod kterou nemůžeme jít, mít budeme. Určí ji znalecký posudek. Poté na každou parcelu přijdou nabídky a my je vyhodnotíme. Kritériem bude nabízená cena," řekl místostarosta Sokolova Jan Picka.

Ilustrační foto.
Statisícové odměny pro vedení krajské nemocnice? Opozice důrazně protestuje

Každá z parcel má zhruba 800 metrů čtverečních. Záměrem projektu bylo rozparcelování pozemků určených pro individuální výstavbu rodinných domů a jejich napojení na dopravní a technickou infrastrukturu. Jedná se o území v místě areálu bývalého železničního vojska, objekty v lokalitě byly v roce 2017 zdemolovány a odstraněny byly betonové základy.

Postavena byla nová středová místní komunikace s místem, kde se budou moci obracet auta. Ulice Šlikova a Vítězná budou propojeny pouze chodníkem, který umožní chodcům rychlejší přístup na sídliště Vítězná. Na komunikaci v ulici Vítězná bude připojena parkovací plocha pro osobní automobily.

Další parcely mají vzniknout v těsném sousedství.

"V nejbližší době plánujeme dalších pět pozemků v ulici Vítězná za bývalým Automotoklubem, to znamená v centru města. Věříme, že o tyto pozemky bude také velký zájem," konstatuje Picka.

Město také chystá projekt bydlení v oblasti Jižního lomu. Tam by mohlo být až 50 stavebních parcel. Jižní lom se tak stane jednou z největších lokalit pro výstavbu rodinných domů v Sokolově. Nejdříve tam bývaly doly, pak voda a arboretum, ale také sídlo bezdomovců a skladiště odpadků. V současné době je tam park, obchvat města a také se tam konal závod nazvaný Bahňák.

Do areálu vodárny na sídlišti Michal najely bagry. Začala stavba parkoviště
Do areálu vodárny na sídlišti Michal najely bagry. Začala stavba parkoviště

Město zároveň stále vykupuje garáže v Jižním lomu. Nabízí za jednu 10 tisíc korun, protože jsou terčem vandalů a místem černých skládek. „Čelíme kritice, že je vykupujeme pod cenou, abychom pozemky poté mohli draze prodat jako stavební parcely. Nesčetněkrát jsem řekl, že ty garáže z 90 procent leží ve stoleté vodě, v záplavovém území. Tudíž je vykoupíme, ale v životě tam nikdo nebude moci nic stavět,“ upozorňuje radní Karel Jakobec.

Sokolov velmi trpí tím, že má nedostatek rodinných a řadových domků. Volných bytů jsou desítky, kvalitní a luxusnější bydlení však chybí. Podle vedení sokolovské radnice jsou možnosti v tomto směru omezené. Město se zhruba 24 tisíci obyvateli se může rozvíjet jen směrem na Hruškovou a Novinu. Chybí tam však inženýrské sítě a jejich natažení do vzdálených lokalit je nákladné.