"Počet soudních stání se už přehoupl přes deset. Soudkyně stále předvolává svědky. Svoji výpověď tak přednesli soudu například zástupci školy či bývalí spoluvlastníci firmy Amati Denak. Soudu nestačí například písemná výpověď jednoho ze svědků, který se tak musel dostavit osobně. Po všech peripetiích se nyní mimo jiné jedná i takzvané vydržení, které si nárokuje zástupce exekutora. Další pohled ho zase vyvrací," říká Otakar Mika, který z Kraslic jezdí na soudní stání z titulu zástupce petičního výboru. Petici, která chce zachování historické sbírky pro kraj, potažmo Kraslice, podepsalo na dva tisíce lidí.

Vydržením se zjednodušeně řečeno rozumí to, že sbírku nástrojů měl bývalý majitel Amati Denak u sebe tak dlouho, až ji vydržel. S tím nesouhlasí další nálezy, které to rozporují. Bývalé vedení Amati ji zapsalo do svého majetku do konkurzu firmy, tedy na poslední chvíli.

Muzikanti, politici i obyvatelé Kraslic se shodují na tom, že unikátní sbírka hudebních nástrojů by měla zůstat v Kraslicích. Pokud soud rozhodne, že by měla připadnout kraji, chce s ním vedení města jednat a vystavit ji ve městě. „Pokud jen něco ze sbírky zmizí, už to nikdo nikdy nedá dohromady celé,“ říká jeden z kraslických muzikantů Josef Veselý. Neopomene zmínit ani největší vyrobenou tubu, která je součástí sbírky. Vyrobili ji ve fabrice v Kraslicích na místě bývalých ČSAD, dnes sběrného dvora. Naposledy byla představena na kraslických slavnostech na náměstí někdy v roce 1998.

Světoznámý výrobce hudebních nástrojů Amati Denak v Kraslicích byl od září 2019 v insolvenci. Poté ho koupila brněnská firma RIQ Investments podnikatele Romana Staňka. Nový majitel při koupi prohlásil, že chce do firmy investovat, propagovat ji a vrátit ji tam, kam historicky patřila. V současné době firma stále vyrábí hudební nástroje.