Dobročinný obchod Armády spásy v Chodově má přes vánoční svátky pauzu, do nového roku však chystá několik novinek. Rozšířit by se mohla jak oblíbená sociálněprávní poradna, tak prostory pro skladování věcí, které dobročinný obchod nabízí. Armáda spásy by navíc mohla nabídnout i několik nových pracovních míst.

„Na dobročinný obchod si lidé v Chodově zvykli. Dovážejí oblečení, nábytek i další věci, hojně využívají sociálněprávní poradnu. Podle průzkumů jim vyhovuje i otevírací doba a obchodu během roku vzrostly tržby," zhodnotil ředitel karlovarské pobočky Armády spásy Robert Jiruše. Průběžně tak se svým týmem vymýšlí, jak se dobročinný obchod bude rozvíjet dál. „Problém občas nastává s tím, když do obchodu chce někdo darovat větší množství nábytku – využili bychom více skladovacích prostor. Proto bychom chtěli pro obchod v příštím roce zřídit jakousi pobočku u vznikajícího azylového domu v karlovarském Sedleci, kde by se větší kusy nábytku mohly skladovat do doby, než by se v obchodě uvolnilo místo. Přes léto bychom tam chtěli provozovat také venkovní skladovací stan, který stejně jako letos opět vyroste i přímo u obchodu. V Sedleci by se také mohlo prát a třídit oblečení, které lidé donesou, což by znamenalo práci pro další lidi," přiblížil ředitel.

Rozšíření by se mohla dočkat také sociálněprávní poradna, která při obchodu v Chodově funguje každé pondělí. „Pravidelně do poradny docházelo zhruba pět lidí každé pondělí. Podle pracovnic, které poradnu vedou, poptávka občas už převýšila nabídku. Město Chodov by ale potenciálně mělo o rozšíření poradny zájem. Jak vše dopadne, záleží na výsledcích jednání s jeho představiteli. Vše se bude rozhodovat až po Novém roce," říká Jiruše. Rozhodnuto ještě není ani o tom, zda se prostory obchodu dočkají rekonstrukce. „Jedná se o dvě místnosti, na něž s rekonstrukcí ještě nedošlo. Rádi bychom je zateplili, protože dochází k velkým únikům tepla. Záleží ale na tom, jak si po roční uzávěrce budeme stát s financemi," vysvětlil.

Dobročinný obchod získal za dobu své existence poměrně široké pole působnosti. Lidé tam mohou darovat nebo levně nakoupit oblečení, boty, domácí potřeby, nábytek, ale třeba i dřevo na zimu. Spolupracoval např. i s místním hasičským záchranným systémem. „Na přání hasičů pracovnice obchodu zkompletovaly pět evakuačních balíčků, které zahrnují oblečení pro malé i větší děti, pro dospělé a třeba i knížku. Nyní se musí ukázat, jak budou fungovat v praxi," uzavřel ředitel.