„Nápad domluvit se s nakladatelstvím přišel od naší kolegyně Andrey Dvořákové. Když viděla výzvu na internetu, že by nakladatelství Luxor chtělo dětem zdravotníků v první linii darovat knihy, vzpomněla si hned na naše studentky z maturitních ročníků,“ vysvětluje učitelka zdravotnické školy Marie Janečková. „Všichni se už od rána těšili na překvapení, protože vůbec nevěděli, o co jde. Když jsme se bavili, dokonce zazněla myšlenka, že by to mohly být právě knihy, takže jsme rádi, že o ně děti stále mají zájem,“ dodává. Darované knihy se rozdělí podle zájmu.

S myšlenkou postarat se o děti zdravotníků v první linii přišly studentky samy. Podaly inzerát, že zdarma pohlídají děti komukoliv, kdo v této situaci musí chodit do práce a školky jsou zavřené. Díky tomu projevila zájem právě Karlovarská krajská nemocnice, která jim poskytla provizorní prostory.

„Momentálně jsme tu ve dvou a se spolužačkami se střídáme už druhý měsíc. Teď nás je tu méně, protože někteří mají ještě Velikonoce, ale většinou jich hlídáme alespoň pět,“ popisují studentky Ester Kukučíková a Natalie Smětáková svou každodenní práci, do které dojíždějí brzy ráno. Obě ale mají mladší sourozence, takže s hlídáním mají zkušenosti už z domova. „Budeme tu do té doby, dokud to bude potřeba,“ říkají.

S tím počítá také vedení školy. „Kdyby toho děvčata chtěla využívat i po zakončení školy, určitě bychom chtěli pokračovat a nemocnici vyjít vstříc. Nikdo neví, jak dlouho tato situace ještě potrvá. Plánujeme oslovit i třetí ročníky. I tam jsou plnoletí studenti a nemusejí se učit na maturitu,“ říká Marie Janečková s tím, že dobrovolnické aktivity studentům zohlední i ve výsledcích ke konci školního roku.

Dominik Hron