„Jsem samoživitelka s dvěma dětmi, chodím do práce a asi nemám štěstí, aby mi byl byt přidělen, zatímco ostatní lidé, kteří jen zkouší nebo jsou v kompletní rodině, to štěstí mají. Možná používají obálkovou metodu nebo nevím, ale přijde mi to nespravedlivé," obrátila se na starostu jedna ze žadatelek.

Ten odpovídá, že kritériem pro vyřazení rozhodně není to, že je dotyčná samoživitelka. „Rada města každou jednotlivou žádost pečlivě studuje a zajímá se nejen o rodinnou situaci, ale zajímá nás také například to, jestli žadatel není dlužníkem, nejsou na něj zaznamenány žádné stížnosti, například že jde o osobu se závadným společenským chováním a podobně. Upozorňuji také na to, a již několikrát jsem se s tím setkal, že je potřeba opětovně se hlásit na každý jednotlivý nabízený byt," říká starosta Sokolova Jan Picka. Zároveň upozorňuje na fakt, že při žádosti o městský byt neexistuje v Sokolově žádný pořadník ani obálkové metody.

„Co se týče obálkové metody, a předpokládám, že je zmínka o tom, kdy jednotliví žadatelé navrhují výši nájemného a pak se byt přiděluje těm, kteří nabízí nejvyšší částku, tak ta v Sokolově opravdu praktikována není. Nájemné v Sokolově činí 50 nebo 65 korun za metr čtvereční. A ta dražší varianta pouze v případě, že přidělený byt je z velké části nově zrekonstruován," dodal Picka.

Zájem o přidělení městského bytu v Sokolově je stále stejný jako před lety. Mění se však struktura žadatelů a vedení radnice musí pečlivě vybírat. Nechce totiž po několika měsících řešit neplacení nájemného ze strany uživatele bytu a složitý proces s jeho vystěhováním. O byty žádají i lidé z okolních obcí. Bytů vlastní Sokolov zhruba tisícovku. Z toho je zhruba 300 bytů s pečovatelskou službou v domech pro seniory.
Pokud se uvolní městský byt na náměstí Budovatelů nebo nějaká vila, tak je zájem výrazně vyšší než o byt relativně vybydlený například ve věžáku.