„Množící se stížnosti lidí na bezpečnostní situaci kolem obchodního domu Ural v Sokolově nás přinutily k jednání s majiteli. Z hlediska bezpečnostní situace jsme se dohodli na tom, že zde bude působit bezpečnostní agentura. Dohodli jsme se se Sokolovskou uhelnou a Družstvem obchodního domu Ural, kterým tento komplex patří. Bezpečnostní agentura by měla dohlížet na veřejné prostranství, kde se velmi často koncentrují například lidé bez domova. Pro mě to znamená zlepšení bezpečnostní situace plus se tam mají provést nějaké úpravy do budoucna," řekl starosta Sokolova Petr Kubis.

Finančně se na této akci město nepodílí. Pouze zapůjčí pracovníkovi bezpečnostní agentury tísňový telefon, a to přímo od městské policie. Bude s ním moci neprodleně přivolat hlídku policie. „Občas, zejména k večeru, vidím skupinky romských dětí ve vnitřním vestibulu pod schody. Obchody dole jsou v tu dobu zavřené, otevřené je pouze fitko o patro výš. Srocují se zde chlapci i děvčata, kluci si na sobě zkoušejí různé kopy a tak dále. Přes den zde může člověk narazit na bezdomovce," uvádí jedna z procházejících, maminka s kočárkem, která se představila jako Iva.

Zdroj: Deník/Roman Cichocki

Podobný případ řešili nedávno na vlakovém nádraží, kde navýšila bezpečnostní agentura jednočlennou hlídku o dalšího člověka. Město a Správa železnic (SŽDC) se o bezpečnost a pořádek v této lokalitě starají. Přestože jde o jedno z nejvíce hlídaných míst ve městě, bude dohled posílen. Místo hlídá už nespočet kamer městských i drážních, ochranka i městská policie. Nově se napojí kamery SŽDC na městský kamerový systém. A podchod vedoucí do čtvrti Šenvert bude svítit nonstop, nikoliv jen v době příjezdu a odjezdu vlaků. Opakovat by se už neměla ani situace, kdy jeden z členů agentury, která nádraží hlídá, prodával zájemcům drogy.

„Dalším důležitým bodem dohody je zavedení přímé komunikace mezi bezpečnostní agenturou a policií, což umožní efektivnější sdílení informací v případě narušení veřejného pořádku či jiných událostí. Pro posílení této spolupráce dostanou pracovníci ostrahy k dispozici speciální telefony s tlačítkem pro okamžité spuštění poplachu, který bude přímo propojen s operačním střediskem městské policie," dodal Kubis, podle něhož jsou tyto kroky reakcí na veřejnou poptávku po větší bezpečnosti v okolí vlakového nádraží. Zvýšený dohled nad lokalitou v minulosti zavedla městská i státní policie. Město také uvítalo, že vedení Správy železnic zohlednilo jeho požadavky.