Západní obchvat navázal na dvě již dokončené etapy, realizované v letech 2012 až 2015, které stály zhruba 301 milionů korun. Nyní byla dokončena třetí etapa projektu hrazeného z Programu řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém a Karlovarském kraji.

Práce začaly v srpnu 2015. Hotovo mělo být již vloni na jaře. Kvůli nestabilnímu podloží pro založení jedné z mostních opěr však došlo k prodloužení plánovaného termínu.

„Věříme, že se po dokončení celé trasy obchvatu výrazně zlepší dopravní situace nejen v centrální části města a bude tudy projíždět mnohem méně automobilů než dosud. Na dokončení obchvatu se těšilo nejen vedení města, ale i tisíce jeho obyvatel, pro které je to krásný dárek k Vánocům,“ řekla starostka Sokolova Renata Oulehlová.

Poslední etapa obchvatu měří pouhých 594 metrů, ale byla ze všech tří nejdražší. Stála 183 milionů a platil ji stát. Drahá byla nejen kvůli nečekaným problémům, ale i z toho důvodu, že její součástí je 310 metrů dlouhý most přes silnici, železniční trať a řeku Svatavu.

Jsem rád, stejně jako většina Sokolováků, že je obchvat dokončen. Určitě se těšíme na to, až zmizí z ulic města kamionová doprava,“ řekl Karel Stropnický.

Nyní by měl mít Sokolov s dopravou na několik let vystaráno. Nový obchvat spojí i směr na v budoucnu plánovanou rekreační oblast, kterou jsou zatopené lomy Medard – Libík.