Letošní ročník soutěže přináší kromě plně digitalizovaných přihlášek a nových webových stránek také navýšení finanční odměny formou dotace za ocenění, kterou poskytuje Ministerstvo pro místní rozvoj. Toto navýšení se týká prvního, druhého a třetího místa v celostátním kole a také zlaté, bílé a modré stuhy v krajském kole. Částky jsou navýšeny zhruba o 20 až 30 procent oproti minulému ročníku.

Soutěž Vesnice roku je v plném proudu. Pro Karlovarský kraj je tento ročník výjimečný zejména proto, že se do něj přihlásilo z celkového počtu 125 obcí 22 těch, které splňují stanovené podmínky. Jedná se o nejvyšší počet přihlášených obcí ze všech krajů v tomto ročníku a třetí nejvyšší počet v Karlovarském kraji od roku 2002, kdy se do soutěže Karlovarský kraj zapojil, sdělila mluvčí Jitka Čmoková

„Vesnice roku je soutěží, ve které mohou obce představit své snažení v mnoha kategoriích a být za svůj aktivní přístup odměněny. Ať už se jedná o úroveň společenského života, aktivity občanů, celkový obraz vesnice, vybavenost a infrastrukturu, péči o zeleň a krajinu, činnost mládeže, spolupráci se zemědělským subjektem, moderní knihovnictví a informační služby, rozvoj lidových tradic, květinovou výzdobu a další, je evidentní, že možnosti ocenění jsou opravdu velmi široké. Jsem proto velmi rád, že se do letošního ročníku přihlásil rekordní počet obcí. Díky tomu bude náš kraj představen v celé své kráse a já osobně se již nyní těším na výsledky. Všem přihlášeným obcím držím palce,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek

Malý výtvarníci malují obrázek na téma "Karlovarský kraj – můj domov".
Hejtman Karlovarského kraje podporuje mladé talenty. Soutěží se o hodnotné ceny

Novinkou pro krajské kolo je také ocenění fialovou stuhou, která bude udělena obci za využívání nových technologických nástrojů a inovativních přístupů. Toto ocenění bude doprovázeno finanční dotací ve výši 300 tisíc korun od Ministerstva pro místní rozvoj a darem ve výši 100 tisíc korun od Karlovarského kraje.

Soutěž Vesnice roku má dvě fáze. Nejprve se hodnotí obce v krajském kole, kde je navštíví jedenáctičlenná komise. Vítězná obec bude vyhlášena 21. května ve večerních hodinách. Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola se koná 24. července v obci, která zvítězila. Celostátní kolo proběhne v prvním týdnu v září. Vítěz letošního ročníku bude oznámen 21. září v Uherském Hradišti, v kraji, kde se nachází vítězná obec z minulého roku.

Hlavním záměrem soutěže Vesnice roku je motivovat obyvatele venkova k aktivnímu přispívání na rozvoji svého domova.