Na společném obědě se v neděli setkala učitelka Svitlana Borysová, původem z Ukrajiny, a romská rodina Voráčových z Chranišova u Nového Sedla. Zapojili se totiž do celorepublikového projektu Rodina Odvedle, který umožňuje setkání zajímavých lidí, poznání jejich osudů a kultury jiných národů. Navázání kontaktů mezi cizinci a českými rodinami každým rokem organizuje občanské sdružení Slovo 21. To je přesvědčené, že právě takovéto multikulturní obědy mohou překonávat zažité stereotypy a předsudky vůči lidem rozdílného etnického původu.
„K jídlu jsme připravili polévku s játrovými knedlíčky a kapáním. Hlavní chod byly výpečky s červeným zelím, špenátem a bramborovým knedlíkem. Jako dezert jsme servírovali jablečný závin,“ popsala nedělní menu Blanka Voráčová. Její manžel Emil přiznal, že měli trochu dilema, jestli nachystat české, nebo romské pochoutky. „My jsme hrdí Romové, ale teď jsme si řekli, že při vaření budeme vystupovat jako Češi. Tudíž jsme připravili tradiční českou kuchyni,“ vysvětlil Voráč.
Koho gastronomie zajímá, může sáhnout po romské kuchařce. „Tuto knihu vydala moje sestra s kamarádkou. Je tam plno skvělých receptů,“ zalistoval v publikaci Voráč.
A co stylového si rodina obvykle vaří? „Na svátky ráda připravuji romské jídlo řečené goja. Jde vlastně o prasečí střevo plněné těstem. Hmota je podobného složení, jako když se dělá bramborák. Pokrm se vaří a následně peče v troubě,“ upřesnila hospodyňka. Oběd u Voráčových si Borysová velice pochvalovala. „Moc mi tady chutnalo,“ řekla s úsměvem.
„Co se týče české kuchyně obecně, tak bych vytkla zahušťování polévek moukou. Já vařím pouze vývary,“ svěřila se Borysová, která do Chranišova přijela z Chebu. V Čechách žije šest let. „Moje tchyně je volyňská Češka, takže typická česká jídla jsem poznala už daleko dříve,“ podotkla.
Každá rodina se do projektu může přihlásit pouze jednou. Zastoupení států, které se během předchozích sedmi let zapojily, je různorodé. „Každoročně zapojujeme rodiny pocházející z Vietnamu, Mongolska, států z bývalého Sovětského svazu. Zapojili se ale také Afghánci, Maročané, Angolané a Egypťané, kteří našli v České republice svůj nový domov,“ uvedla koordinátorka projektu Bulgan Otgonsuren Rico.