Podobně probíhal náš rozhovor. Položila jsem otázku a pak už jen čekala, až se znovu nadechne. Ale musím přiznat, že jsem čekala ráda, protože poslouchat jeho povídání byl pro mě skvělý zážitek. Má opravdu dar vyprávět.

Jste Jihočech, žijete v Praze. Co se vám líbí u nás v Karlovarském kraji?
Všechno. Jezdím sem rád. Pochopitelně známá lázeňská města, moje milované Mariánské Lázně, mám tam známé, rodinu, Karlovy Vary, Františkovy Lázně, taky tam mám rodinu.
Spoustu míst jsme projeli v okolí Sokolova. Ve Františkových Lázních jsem si byl dvakrát oddychnout v hotelu Pavlík. Mám tu oblíbený zámek Kynžvart, natáčel jsem tam svůj absolventský film Obrazy ze života Fryderyka Chopina, bylo to moc fajn.

Záběry do filmu Andělská tvář jste natáčel v Krásně…
V Krásně na rozhledně. A začátek filmu jsme točili u Krásna. Je tady moc nádherných míst.
Když jsme sem teď sjížděli horem zkratkou přes ty pralesy, viděli jsme krásné scenérie, vysloveně pohádkové.

Svými komediemi bavíte miliony diváků. Co pobaví vás?
Já se rád směju. Jsem od narození optimisticky založený člověk. Dopracoval jsem se do stadia, že nenechám k sobě proniknout nic, co by mi otravovalo život. Jsem splachovací, jedním uchem tam, jedním ven. Já už třeba 18 let nečtu žádné noviny, nekoukám na zprávy v televizi, a podívejte se, já jen kvetu…
Když nechcete, tak vás nikdo nemůže donutit, abyste byla smýkána médii, zprávami. Tohle je můj život, ten si chráním, hýčkám, mám spoustu nádherných věcí, jako je literatura, vážná muzika, příroda, vaření, historie.

Co rád čtete?
Já čtu všechno. Pochopitelně nejvíc historii, protože jsem velký fanda do historie. Ale čtu i červenou knihovnu a pohádky samozřejmě. Když kamkoli přijedu, první obchod, který navštívím, je antikvariát, to je moje velká vášeň a prokletí zároveň. Dovedu v něm strávit hodiny. Oba moje byty už jsou takové spíš obytné knihovny. Obložený knížkami jsem nejšťastnější Troška na světě. Na televizi nekoukám, to už musí být. Ale čtu a čtu a čtu.

Při čtení relaxujete?
Při čtení a spánkem. Rád spím, ale jsem ranní ptáče. Probouzím se třeba v půl třetí ráno, ale chodím spát už ve čtvrt na devět. Když něco ráno čtu nebo píšu, tak většinou mezi čtvrtou a šestou hodinou odpoledne na mě přijde taková ta mrámora, že se mi začnou zavírat oči. Vůbec se tomu nebráním, všeho nechám, natáhnu se, třeba jen na třicet minut, tři čtvrtě hodiny, zdřímnu si a nabíjí mě to takovou silou, že zase můžu až do večera vydržet.

Být režisérem byl vždycky váš sen? A co byste nikdy jako profesi nedělal?
Ano, režisérem jsem chtěl být od páté třídy. Dělat takovou tu stereotypní práci, to by mě nebavilo. Nikdy bych nedělal předměty, které mi nic neříkají, a to je matika, fyzika, chemie a geometrie. Dodneška říkám: 7 krát 3 je 28, beru to jako i s DPH. Už jako dítě, když jsem se rozhodl, že budu režisérem, tak jsem tyto předměty okamžitě vypustil, odmítal jsem se je učit s tím, že to stejně nikdy v životě nebudu potřebovat. Vypůjčil jsem si ale spoustu knížek o filmu a tím se zabýval. A nějaká reakce kyseliny sírové s cukrem… Řekl jsem učitelce, že nejsem debil, abych házel cukr do kyseliny, a šel jsem si sednout s pětkou.

Napsal jste dvě kuchařky. Jak jste se k vaření a psaní kuchařek dostal?
Skrze svoji velkou lásku k jídlu. Rád jím, rád si i uvařím a je to na mně vidět. Já nepiju, nekouřím, kafe nepiju, ale v jídle jsem všežravec. Akorát dvě věci nejím, a to je škraloup na mlíce a kozí mléko nebo kozí sýr. Ale jinak sním úplně všechno. Jezdím sem do Sokolova ke svým milým příbuzným a Standa je vášnivý rybář. Toho jednou sežere krokodýl, protože on chytá pořád. A jeho manželka Erika, to je opravdu mistr světa, ta z těch ryb vždycky navaří tak dobré věci…

Co máte radši, pohádky, nebo komedie?
Když mě chytnou komedie, dělám komedie, když pohádky, tak pohádky. Ty jsou pochopitelně hezčí. Ale musím říct, že je čím dál těžší je točit. Krajina se tak rychle mění, modernizuje. Všude jsou sloupy vysokého napětí, nemůžete udělat záběr. Pak najdu třeba hezké stavení do pohádky, zvenku je to krásně opravené, paráda, ale pak vejdeme dovnitř do dvora a tam jsou grily, bazén, ve stodole garáž, veranda, trojdílná okna.

Co chystáte nového? Pohádku, nebo komedii?
Musím říct, že mě po Vánocích zastavovali lidé a říkali: Pane Troško, po těch strašných pohádkách, co jsme viděli o Vánocích, natočte zase nějakou krásnou, milou, líbeznou, poetickou pohádku. Tak jsme s Markem dali hlavy dohromady a volně na motivy pošumavských povídaček, jihočeských báchorek jsme napsali pohádku, kterou začínáme točit koncem května. A když to všechno dobře dopadne, tak mezi svátky na Vánoce by měla být uvedena v kinech. Jmenuje se Čertoviny a je to pohádka v duchu Princezny ze mlejna.

Na které herce se můžeme těšit?
Mám obrovskou radost, že se nám podařilo dát dohromady ústřední dvojici, opravdu krásný pár mladých lidí. Ona je Sára Sandeva, hrála mi třeba už ve Strašidlech, a kluk se jmenuje Richard Müller. Zlého sedláka, jejího otce, hraje Olda Navrátil, Lucifera Karel Dobrý. Mladého hraběte David Gránský. Ono je dneska hrozně těžké obsazovat film. Dneska píšete roli a k tomu napíšete pět šest jmen, která by přicházela v úvahu. Hodně herců je dneska totiž smluvně zavázáno s televizními stanicemi a natáčejí ty nekonečné seriály.