Klasické obřadní pohřby jsou už dávno minulostí. Pohřby s květinovou výzdobou, hudbou a vším, co k tomu patří, jsou pro rodiny zemřelých zřejmě finančně náročné. Volí proto po kremaci jen malé rozloučení třeba vložením urny s popelem do kolumbária.

„Pozůstalí chtějí z velké části jen jednoduché rozloučení," potvrdila Valérie Bíbová z největší pohřební služby Excelent na Sokolovsku. „Tento trend panuje již delší dobu. Takový způsob rozloučení volí 70 procent lidí. Jen třetina tak přistupuje k obřadnímu pohřbu," uvedla. Současnou situaci přisuzuje tomu, že lidé jednoduše nemají na klasické pohřby peníze. Obřadní pohřby se přitom v některých případech odehrají jen díky tomu, že starší lidé si sami na pohřeb našetří, a pozůstalí tak mají v případě úmrtí menší starosti s uspořádáním a placením pohřbu.

Obřadní pohřeb stojí včetně květinové výzdoby, výběru rakve a dalších věcí od 11 500 korun. Urnový hrob lze pořídit od osmi tisíc. Klasický hrob s náhrobkem včetně obřadu a výzdoby stojí od 30 tisíc. Tuto možnost podle Bíbové volí ale asi jen pět procent klientů. Trendem podle jejích slov je takzvaný vsyp nebo rozptyl popela na pietních loučkách. „Pohřeb babičky byl pro nás nákladný. Chtěli jsme sice hezké rozloučení s hudbou a vším, co k tomu patří, ale bohužel jsme na to neměli. Dodnes mě to mrzí, ale co člověk nadělá," řekla v neděli při Dušičkách v Kraslicích dcera nedávno zesnulé čtyřiaosmdesátileté ženy. Další z oslovených uvedl, že pohřeb bylo možné uspořádat jen díky úsporám prarodičů. „Je to tak. Máme tři děti a rodiče už také nežijí. Bylo by pro nás neúnosné pohřeb zaplatit. Děda s babičkou ale měli každý na pohřeb našetřeno, je to smutné, ale moc nám to pomohlo," řekl pozůstalý.

Někteří lidé se ale kvůli pohřbu klidně zadluží. „Když manžel zemřel, rodina se na pohřeb složila. Jsme věřící a bez obřadního pohřbu bych muže nepochovala. Nechala jsem jeho tělo uložit do země a nechala vyrobit náhrobek. Nějaké peníze jsem si musela půjčit a prodala jsem kvůli tomu auto. Jinak bych na to neměla," svěřila se vdova.

Dušičky na Sokolovsku se nesly v celkem klidném duchu. Na parkovištích, kde hlídkovali policisté, bylo vcelku rušno, stejně tak na hřbitovech.

Lidé nejen zapalovali svíčky, ale také hrabali listí a uklízeli před zimou v okolí hrobů. Po celý víkend pak probíhaly bohoslužby a v kostele v Sokolově se uskutečnil i dušičkový koncert.