Nastrojené děti s květinami a dárky pro své třídní učitele se ke školám trousily už s předstihem a vyprávěly si, jak budou trávit dvouměsíční volno. Další pak debatovaly o tom, kdo asi bude v příštím školním roce jejich novým třídním učitelem. Jedno ale bylo jasné, prázdniny si chce každý užít. „Budu chodit na ryby. To je jasný," řekl rozhodně prvňák Erik Pavlíček, který se mohl pochlubit samými jedničkami, stejně jako jeho spolužák Lukáš Račko, který navíc získal pochvalu za vzorné reprezentování školy ve sportu. „Těším se, že budeme lézt po skalách," prozradil.

Školáci se pak těší i k vodě a na dovolenou k moři. Odborníci přitom jako každý rok varují před letními nástrahami. O prázdninách totiž roste riziko úrazů.
Díky pěknému počasí v době letních dovolených a školních prázdnin se zvyšuje koncentrace lidí hlavně v lesích, na cyklostezkách, koupalištích a v dalších lokalitách sloužících k relaxaci či sportu. „A právě zde je riziko vzniku úrazu největší," uvádí za jednu z tuzemských pojišťoven Sylva Svobodová.

Nejčastějším se ale dá předejít prevencí v podobě sedmi základních pravidel, jako je používání ochranných pomůcek, neskákat do neznámé vody, brát ohled na svou fyzickou zdatnost, jelikož v řadě případů je příčinou úrazu také únava. Důležité je rovněž dbát na technický stav jakéhokoli dopravního prostředku. Lidé by se měli také vyvarovat konzumace alkoholických nápojů během rekreačních aktivit, zejména při jízdě na kole, bruslích nebo při plavání.

Jedním z důvodů, proč jsou v létě úrazy častější než v jiných ročních obdobích, je to, že léto láká vyzkoušet stále se nově objevující odvážnější oddychové sportovní činnosti. Většina lidí však často přecení své schopnosti a možnosti.