„Malé děti si hrají například na pískovištích a i tam na ně číhá nebezpečí,“ uvedla dětská a dorostová lékařka z Horního Slavkova Helena Pleskačová. Lékaři varují, že v přenosu žloutenky typu A nemusí zabránit ani důsledné dodržování hygieny.


„Prevence proti této nemoci v podobě očkování má svůj význam, i když je v současné době stále podceňována,“ uvedla v tiskové zprávě Lucie Jakschová z agentury Pleon Impact, která očkovací vakcíny poskytuje. „Lidé jsou často přesvědčeni o tom, že se jedná o dlouhodobé onemocnění jater, které se však léky, dietou a klidem na lůžku dá poměrně spolehlivě a bez následků vyléčit,“ myslí si Jakschová.


O nedostatečném povědomí veřejnosti o nebezpečí žloutenky svědčí i fakt, že nejčastějším podnětem ke zvážení očkování je pro celou řadu lidí plánovaná cesta do zahraničí. Přitom žloutenka není jen exotické onemocnění. Také v České republice se ročně vyskytnou stovky případů nákazy. „Nejúčinnější a nejjistější ochranou proti žloutence je očkování. Jednoduché řešení nabízí například kombinovaná vakcína, která je účinná proti oběma typům,“ doplnila Jakschová.


Očkovat se lidé mohou nechat například u svých lékařů nebo také v očkovacích centrech, jejichž adresy mohou zájemci najít na stránkách www.zloutenky.cz.