Servismany nechte ještě chvíli na pokoji, radí odborníci pozorující počasí v našem regionu. Na mysli mají zejména přezutí pneumatik ze zimních na letní. Redakce zjistila pár rad pro čtenáře, kdy je na jaře nejvhodnější přezout na letní pneumatiky.

Z článku se čtenáři zároveň dozvědí, proč se jízda na zimních pneumatikách po skončení zimní sezóny nevyplatí. „Rozhodnutí přezout pneumatiky bych rozdělil na dvě období. Řidiči v Poohří by mohli využít první dekádu dubna, ostatní počkat spíše na druhou," říká pozorovatel počasí ze Šindelové Rudolf Kovařík.

Hlavním impulsem pro jejich přezutí by měla být teplota dlouhodobě nad 7 °Celsia. Řada řidičů však dojíždí dezén zimních pneumatik s cílem ušetřit za nákup nových letních pneu. Podle odborníků však nedělají dobře. Zimní pneumatiky jsou prý speciálně navržené pro zimní období. S rostoucí teplotou tak ztrácí svoje pozitivní vlastnosti.

To má za následek nižší bezpečnost, vyšší spotřebu i zhoršený komfort jízdy. „Brzdná dráha zimní pneumatiky se při vyšších teplotách výrazně prodlužuje, a to až o 20 procent. Důvodem je menší styčná plocha zimních pneumatik a tím i nižší přilnavost," vysvětluje Jan Foltán z e-shopu Kupuj pneu.

Zároveň se u ní při vyšších teplotách zhoršuje stabilita a ovládání vozu. Ovšem při nepříznivé předpovědi je vhodnější ještě i začátek dubna odjezdit na zimních pneumatikách.