Kampaň sokolovského ekologického sdružení Natura 99 přitvrdila. Mnoho občanů s údivem hledí na letáky, které našli ve svých schránkách. Největší slogan na nich totiž hlásá, že odpad netřídí dobytek. Předseda sdružení Jiří Korbel věří, že to přinutí lidi k zamyšlení a začnou vyhazovat zejména papír, sklo a plasty do kontejnerů na tříděný odpad.

„Věřím, že to není urážlivé,“ říká Korbel. Letáky dostávají v těchto dnech občané Kraslic, Březové u Sokolova a Habartova. Jejich reakce jsou různé. Zejména ti starší kroutí hlavou.

„Já třídím poctivě. Ale jsou důchodci, kteří nemohou chodit a plasty třeba vyhazují do odpadkového koše. Proto ale nemusí být hned dobytek,“ rozčiluje se jedna ze sokolovských seniorek, která nechce být jmenována.

Mladší generace to naopak neřeší. „Zasmál jsem se tomu. Existují ještě peprnější slova,“ říká Lukáš Vimr z Kraslic. Jak upřesnil, odpad v jejich rodině se třídí automaticky. „Pokud tak učiní celý panelový dům, měli bychom ušetřit za odvoz směsného odpadu,“ dodává Vimr.

Další z oslovených říká, že ji spíše než dobytek zaujaly tuny vytříděného odpadu za rok. „Jsou to docela velká čísla, to jsem nečekala,“ říká Marie Kajabová z Kraslic. K svéráznému sloganu dodává, že ekologové na sebe musejí vždy něčím upozornit, přitáhnout pozornost veřejnosti. „Na jednu stranu se to může někoho dotknout, na druhou stranu chápu ,že nic neříkající slogan většina nezaregistruje a leták okamžitě vyhodí,“ dodala Kajabová.

Osvětu v třídění odpadu chystá Natura 99 i v Sokolově. Zde podle slov svého předsedy dokonce zažádali o grant na propagaci. „Bohužel komise životního prostředí poskytnutí grantu nedoporučila. Věřím však, že zastupitelé na svém únorovém jednání rozhodnutí zvrátí a peníze nám uvolní,“ doufá Korbel.

Leták je prý úzce spojen s peticí, kterou iniciovalo sdružení Natura 99. Kdo podepíše, souhlasí s rozšířením stanovišť tříděného odpadu na základě požadavku obyvatel. Dále se sběrem plechovek, bioodpadu, zavedení takzvaného pytlového systému či podporu osvěty, co se děje se surovinami. Propagace má mimo jiné vyvrátit fámu, že vše stejně končí na skládce.

Co se týče příjmů od firmy EKO – KOM za tříděný odpad, v Sokolově podobně jako v jiných městech prý nepokryjí náklady, a město tudíž musí doplácet ze svého. Stanovišť na tříděný odpad tak například v Sokolově letos pravděpodobně nepřibude. „V tomto směru reagujeme na požadavky města,“ říká jednatel SOTES Jaromír Dvořák. Jak upřesnil, za posledních deset let se počet těchto stání několikanásobně rozšířil.

Na systém takzvaného pytlového odpadu, který je známý u našich německých sousedů, vyjádřil svůj názor oblastní manažer EKO-KOMU Václav Maršík. „Budu ho podporovat pouze jako doplněk. Například v odlehlých osadách, kde by nebylo efektivní vybudovat stání na tříděný odpad,“ řekl Maršík. Jak dodal, stále upravují bonusy tak, aby bylo pro obce ještě více motivační třídit odpad.