Odkladištěm odpadu už nechce být město Chodov. Nelíbí se mu, že lidé z okolních obcí zaplňují chodovské kontejnery nábytkem, stavební sutí a vším, co zrovna nepotřebují. S tím by ale měl být konec. Město si místa, kde velké kontejnery stojí, pohlídá kamerami. Navíc každého, kdo se pokusí do Chodova nepořádek propašovat, bude nekompromisně pokutovat. „K tomu si dotyčný člověk svůj odpad znovu naloží a odveze zpátky,“ zvolal rázně starosta Chodova Josef Hora.

Léčku na vychytralce připraví městská policie. „Dnes už existují přenosná zařízení, jež můžeme připevnit třeba na sloup veřejného osvětlení a namířit na prostor, který chceme monitorovat,“ prozradil taktiku boje proti dovozcům odpadu velitel Městské policie v Chodově Josef Kertész.

Vedení města přiznává, že problém se už začíná vymykat kontrole. Dál doplácet na jiné už ale odmítá. „Lidé prostě využívají našeho systému, že kontejnery v ulicích máme pořád. A stále se v nich hromadí odpad. Příkladem může být Vančurova ulice, kde u garáží stojí dvě velké nádoby. Během víkendu je vyvážíme třeba i dvakrát a pořád jsou plné. Já prostě nevěřím, že by si lidé v rodině pětkrát do roka kompletně vyměňovali zařízení bytu,“ prohlásil Hora. „Ano, odpad nám sem skutečně vozí odjinud. Pár takových jsme už dokonce chytli, bývá to několik případů do měsíce,“ potvrdil Kertész.

A jaká je zkušenost lidí? „Že tam mají kontejnery na velké kusy, vím moc dobře. Také si myslím, že solidaritu Chodova berou obyvatelé okolních obcí jako samozřejmost,“ řekl jeden z dotázaných.

Tím, že má Chodov kontejnery v ulicích, chce předejít vytváření černých skládek. „Město máme uklizené, stojí nás to však peníze,“ podotkl Hora. „Zatím zapojíme kamery a budeme kontejnery hlídat. Celé by to ale stejně mělo směřovat k tomu, že je zrušíme. Ukládání odpadu na skládky by se totiž mělo postupně snižovat. A na to chceme veřejnost připravit,“ podotkl starosta.