Akci Pohovory nanečisto přímo ve věznici uspořádala nezisková organizace RUBIKON Centrum. Mnozí absolvovali pracovní pohovor vůbec poprvé. Všichni pak poprvé mohli otevřeně mluvit před potenciálními zaměstnavateli o své trestní minulosti.

„Simulované pracovní pohovory mají formu rychloseznamky, kdy se po 15 minutách vždy kandidáti u zaměstnavatelů vystřídají,“ přiblížila za organizátory Tereza Janouškovcová. „RUBIKON Centrum Pohovory nanečisto pořádá pravidelně, poprvé se ale uskutečnily přímo ve věznici. Jen za rok 2017 se Pohovorů nanečisto zúčastnilo 60 klientů a 25 zaměstnavatelů,“ upřesnila.

Cílem akce je, aby si kandidáti natrénovali, jak mluvit o sobě i o své trestní minulosti. Personalisté jim také dávají zpětnou vazbu, která je pro ně velmi přínosná. Získané zkušenosti pak mohou uplatnit při reálném pohovoru poté, co opustí brány věznice.

Pohovory jsou přínosem nejen pro odsouzené, ale i potenciální zaměstnavatele.

„Pro odsouzené to byl velmi intenzivní zážitek, ze kterého mohou čerpat zkušenosti při návratu na svobodu, roste pak jejich motivace zapojit se i do dalších aktivit na svobodě, například do spolupráce s pracovním a dluhovým poradcem,“ říká vedoucí RUBIKON Centra pro Karlovarský kraj Milan Roháč.

Ilustrační foto
Řidič nedodržoval bezpečnostní přestávky, hrozí mu čtyři roky

Jak potvrzují sami odsouzení, akce jim pomohla nebát se se zaměstnavateli mluvit o své trestní minulosti.  „Dokázali jsme díky Pohovorům nanečisto otevřeně sdělit zaměstnavatelům své problémy v souvislosti s trestnou činností, které by mohly mít vliv na získání zaměstnání, a zároveň své představy o budoucím uplatnění na trhu práce. Nikdo nás do ničeho nenutil, vysvětlili nám před zahájením průběh Pohovorů nanečisto a následně již bylo na nás samotných, jak se dokážeme představit zaměstnavatelům,“ shrnul jeden z odsouzených. 

Někteří odsouzení zaujali zaměstnavatele natolik, že od nich získali skutečnou nabídku práce, i když to není primárně cílem této akce.

„Pohovory nanečisto znamenají pro Věznici Horní Slavkov prohloubení spolupráce s neziskovou organizací RUBIKON Centrum. Již v minulosti se spolupráce zakládala na intenzivním řešení problémů, které souvisely s péčí o odsouzené ve věznici i po ukončení trestu. Velmi dobře si uvědomujeme, že Pohovory nanečisto jsou již konkrétním výstupem z aktivit, které směřují k pomoci odsouzeným. Velmi si vážíme důvěry zaměstnavatelů, již se svým způsobem odvážili jít do tohoto projektu, a na druhé straně oceňujeme i odsouzené, kteří přes přípravné fáze Pohovorů nanečisto vytrvali v zájmu o řešení své situace, která souvisí s návratem do společnosti,“ ocenila přínos Pohovorů nanečisto mluvčí Věznice Horní Slavkov Lenka Valová.

RUBIKON Centrum je nestátní nezisková organizace, která od roku 1994 pomáhá lidem překročit svou trestní minulost a vytváří programy směřující ke snižování recidivy. Více informací na: www.rubikoncentrum.cz

Ilustrační foto
Tlak veřejnosti dohnal předsedu kulturní komise k rezignaci z postu