Nic však nebylo natolik účinné, aby se prasata i nadále nestahovala do města. Ve spolupráci s majitelem honitby proto přistoupili k odstřelu divočáků.

„Po městě se nám pohybuje zhruba 80 divočáků. Zkusili jsme veškeré dostupné prostředky, ale prasata si na ně velmi rychle zvykla. Tudíž byla tato opatření neúčinná. Proto jsme na dvou místech ve městě přistoupili k odstřelu divokých prasat. Prozatím se počty odstřelených divočáků počítají na jednotlivé kusy,“ říká místostarosta Sokolova Jan Picka.

Dodává, že chemické prostředky je nezastavily, elektronickým plašičům si rychle přivykla a oplocením proběhla. „Radnice jsou v tomto ohledu prakticky bez možností, jak situaci korigovat,“ vysvětluje sokolovský místostarosta. Divočáci ve městě v minulosti působili statisícové škody.

„Bez součinnosti s majitelem honitby to nešlo,“ konstatuje Picka.

Po dohodě se Sokolovskou uhelnou, která je vlastníkem honitby, tak začal odstřel přemnožených prasat. „Zvířata velmi rychle ztrácejí svůj životní prostor. Potom se vrací tam, kde vždy byla. My jim vlastně intenzivním hospodařením na zahradě nabízíme snadnou obživu,“ říká za myslivce Jindřich Zemek. Navíc je to zvěř, která si pamatuje místa s nebezpečím.