Zvýšit pozornost by měli od začátku dubna motoristé v Chodově. Město se totiž chystá na čištění ulic a i tentokrát slibuje nekompromisní odtahy aut, která budou uklízecí četě překážet. Kdo bude upozornění o zákazu parkování brát na lehkou váhu, může vozidlo najít až na záchytném parkovišti, kde za jeden den zaplatí sto korun. Plus šest stovek za nucený odtah a pokutu od strážníků. V minulém roce dokonce dva motoristé nechali celou věc dojít tak daleko, že město jejich auto dalo sešrotovat.

„Ona to není laciná záležitost, pokud to vozidlo někde stojí třeba čtrnáct dní, tak už to jde ke dvěma tisícům na parkovném. Třeba loni nám po měsíci dva lidé řekli, že jejich auto už ani nemá takovou cenu, kolik my po nich chceme zaplatit. Nakonec jsme jim udělali splátkový kalendář a s jejich souhlasem nechali automobily sešrotovat. Vše zaplatili během tří měsíců,“ zavzpomínal velitel Městské policie v Chodově Ladislav Kertész.
Jsou však i výjimky, kdy lidé nezaplatí nic. „Pokud někdo doloží, že byl nemocen nebo pobýval prokazatelně delší dobu v cizině, tak je vše v pořádku. Takové případy obvykle bývají asi dva,“ podotkl starosta Chodova Josef Hora.

Chování motoristů chce letos Chodov obzvlášť sledovat. „Jsem velice zvědavý, jestli současná ekonomická krize nějak ovlivní chování našich řidičů. Sníží se počet odtažených aut? Bude to totiž obrázek toho, jestli jsou pro ně finance tolik důležité, aby si dali větší pozor. Nebo se snad chtějí chovat jako v předchozích letech?“ popřemýšlel Kertész.

„Už dva roky se pohybujeme kolem 480 odtahů ročně, což je obrovské množství. Z toho tři stovky aut necháme odvézt jen při úklidu. Takže z toho nejsme vůbec nadšeni,“ doplnil velitel.
Současně přiznal, že pro strážníky je období blokového čištění dost nepříjemné. „Celé dopoledne se musíme zabývat odtahováním aut, jejich vydáváním, evidencí a vyřizováním veškerých písemností.

A jak se na úklid města dívají sami Chodováci? „Znám dost lidí, kteří se pořád rozčilují a bloková čištění ignorují. Já si z toho ale nic nedělám, holt si jednou auto večer zaparkuji jinam. Mně to problém nedělá,“ prohlásil jeden z dotázaných.